Pekin gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 r.

Pekin gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 r.
(fot. lindacq / Foter / CC BY-SA)
AP, Reuters, DPA / PAP / ak

Pekin został gospodarzem 24. zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku. Wyboru dokonali członkowie MKOl podczas sesji tej organizacji w Kuala Lumpur. Innym kandydatem było miasto z Kazachstanu - Ałmaty.

Stolica Chin to pierwsze miasto w historii igrzysk, które gościło także uczestników letniej olimpiady (w 2008 roku).

W piątek Pekin pokonał Ałmaty różnicą zaledwie czterech głosów. Chińskie miasto otrzymało 44, a kontrkandydat - 40.

Zimowe igrzyska w 2018 roku odbędą się w koreańskim Pyeongchang.

Podczas piątkowego głosowania, z powodu problemów z elektronicznym systemem, trzeba było przejść na ręczny sposób oddawania głosów, co nieco opóźniło ogłoszenie zwycięzcy przez przewodniczącego MKOL Niemca Thomasa Bacha.

Uprawnionych do głosowania było 84 ze 100 członków MKOl. Zgodnie z regulaminem głosów nie oddali Bach oraz trzech członków tego gremium z Chin: Zaiqing Yu, Yang Yang oraz Lingwei Li.

Początkowo o igrzyska w 2022 roku ubiegało się sześć miast, ale Kraków, Oslo, Sztokholm i Lwów swoje kandydatury wycofały. Głównymi obawami były olbrzymie koszty jakie należy ponieść w związku z przygotowaniami do ZIO.

Chińczycy ponownie zamierzają wykorzystać stadion "Ptasie Gniazdo", gdzie odbyłyby się ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk 2008 oraz "Wodną Kostkę". Przed siedmioma laty służyła pływakom, a w 2022 planuje się rozgrywanie w niej meczów curlingu.

Główną wadą pekińskiej kandydatury jest natomiast duża odległość do miejsc rozgrywania konkurencji narciarskich. Do tego organizatorzy prawdopodobnie będą musieli zmagać się z deficytem naturalnego śniegu oraz zanieczyszczeniem powietrza.

Po raz pierwszy w historii trzy kolejne igrzyska odbędą się na kontynencie azjatyckim - po zimowych w południowokoreańskim Pyeongchang (2018) i letnich w Tokio (2020).

Wybór poprzedziły 45-minutowe prezentacje miast. Jako pierwsza w sali Convention Center pojawiła się delegacja Ałmatów, której przewodniczył premier Kazachstanu Karim Masimow. W jej skład wchodził także brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Soczi w łyżwiarstwie figurowym w konkurencji solistów Denis Ten.

Kandydaturę Chin wspierał przybyły do Malezji wicepremier Liu Yandong. Towarzyszyli mu m.in. dwukrotna triumfatorka tenisowych turniejów wielkoszlemowych Na Li oraz były koszykarz zawodowej ligi NBA Yao Ming.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pekin gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 r.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.