Pekin, Londyn i Chorzów kandydatami

PAP/PR

Pekin, Londyn i Chorzów zgłosiły swoje kandydatury do organizacji mistrzostw świata w lekkiej atletyce w 2015 roku - oświadczył w poniedziałek rzecznik prasowy IAAF Nick Davies. Davies dodał, że decyzja o tym, kto zostanie gospodarzem mistrzostw, zapadnie w listopadzie podczas posiedzenia Rady IAAF w Monte Carlo.

"10 marca złożyliśmy w IAAF wstępne zgłoszenie" - potwierdził sekretarz generalny PZLA Jan Ślęzak. Wcześniej PZLA zwrócił się z pytaniem do władz samorządowych, czy zgodziłyby się na zorganizowanie mistrzostw świata na Stadionie Śląskim. "Odpowiedź marszałka województwa Bogusława Śmigielskiego była oczywiście pozytywna. Przecież trwająca właśnie modernizacja stadionu zakłada, że będzie on areną zmagań nie tylko piłkarskich, ale i lekkoatletycznych na najwyższym poziomie" - powiedziała rzeczniczka marszałka Aleksandra Marzyńska.

Trwający od pięciu miesięcy ostatni etap modernizacji stadionu będzie kosztować 338 mln złotych. Trybuna zachodnia zostanie przebudowana i podwyższona, co przybliży kibiców do bieżni i boiska, a cała widownia będzie zadaszona. Wewnątrz trybuny powstaną m.in. punkty gastronomiczne. Nowe oświetlenie będzie miało moc 2 tysięcy luksów, system monitoringu wyeliminuje anonimowość kibiców. Pojemność widowni wzrośnie do 55 tysięcy (obecnie 47 tysięcy).

Początkowo ta przebudowa była planowana w związku z ubieganiem się Chorzowa o prawo organizacji meczów piłkarskich EURO 2012. Stadion tę "walkę" przegrał, ale z modernizacji nie zrezygnowano. W planie budowy jest m.in. ośmiotorowa bieżnia, skocznie w dal i wzwyż, rzutnie dyskiem i młotem.

Najbliższe mistrzostwa świata w lekkiej atletyce odbędą się w 2011 roku w południowokoreańskim Daegu, a w 2013 roku w Moskwie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pekin, Londyn i Chorzów kandydatami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.