Pentagon: wycofane z Syrii siły USA przeniosą się do Iraku

Pentagon: wycofane z Syrii siły USA przeniosą się do Iraku
(fot. depositphotos.com)
PAP / pp

Szef Pentagonu Mark Esper zapowiedział w sobotę, że liczący tysiąc żołnierzy USA kontyngent wycofywany z północno-wschodniej Syrii przeniesie się do zachodniego Iraku, gdzie kontynuować będzie operacje przeciwko siłom Państwa Islamskiego i "pomóc w obronie Iraku".

Rozmawiając z dziennikarzami towarzyszącymi mu w podróży na Bliski Wschód Esper nie wykluczył jednocześnie, że siły USA przeprowadzałyby z Iraku misje antyterrorystyczne w Syrii. Dodał, że z czasem te szczegóły zostaną wypracowane.

DEON.PL POLECA
Były to pierwsze komentarze konkretnie wskazujące, dokąd przeniosą się wojska amerykańskie, gdy opuszczą Syrię, i jak mogłaby wyglądać walka przeciwko Państwu Islamskiemu.

Amerykański sekretarz obrony poinformował też, że rozmawiał ze swoim irackim odpowiednikiem o planie przesunięcia do zachodniego Iraku żołnierzy opuszczających Syrię.

Jak pisze agencja AP rozwój wydarzeń pokazał, że w najbliższym czasie nie zostanie zrealizowana zapowiedź prezydenta Donalda Trumpa dotycząca wycofania wojsk z Syrii. W środę Trup powiedział: "Czas zabrać naszych żołnierzy do domu". Ale jednak nie wracają oni do domu - podkreśla AP.

W czwartek Turcja zdecydowała się na zawieszenie na 5 dni ofensywę w północno-wschodniej Syrii, aby dać czas Kurdom syryjskim na wycofanie się z tego graniczącego z Turcją obszaru.

Tureckie siły i sprzymierzeni z nimi syryjscy bojownicy rozpoczęli ofensywę w północno-wschodniej Syrii 9 października po tym, jak prezydent Trump zdecydował o wycofaniu z północnej Syrii sił amerykańskich, które współpracowały z Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF) pod wodzą sił kurdyjskich w wojnie z Państwem Islamskim. Władze w Ankarze uważają kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), stanowiących trzon SDF, za terrorystów z powodu ich powiązań ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Pentagon: wycofane z Syrii siły USA przeniosą się do Iraku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.