Piłkarska LM - awans Realu, Manchesteru i PSG

(fot. PAP/EPA/Alberto Martín)
PAP / mm

Piłkarze Realu Madryt, Manchesteru United i Paris Saint Germain dołączyli w środę do pięciu drużyn, które mają już zapewniony awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów. W 5. kolejce "Królewscy", grając długo w dziesiątkę, pokonali u siebie Galatasaray Stambuł 4:1.

Turecki zespół przyjechał na Santiago Bernabeu z szansami awansu i przede wszystkim chęcią rewanżu za klęskę 1:6 u siebie. W środowy wieczór rzeczywistość znów okazała się jednak przykra dla Galatasaray.

Gościom nie pomógł brak w ekipie z Madrytu kontuzjowanego Cristiano Ronaldo (45 tys. kibiców założyło maski z podobizną Portugalczyka), ani fakt, że już od 26. minuty wicemistrzowie Hiszpanii musieli grać w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Sergio Ramosa.

Wprawdzie na pięknego gola z rzutu wolnego Garetha Bale'a szybko odpowiedział Umut Bulut, ale druga połowa była popisem tylko Realu. Gole zdobyli kolejno: Alvaro Arbeloa, Angel di Maria oraz Isco.

W tabeli grupy B Real (13 pkt) o siedem punktów wyprzedza Juventus Turyn, który wygrał u siebie z FC Kopenhaga 3:1. Wszystkie bramki dla mistrzów Włoch zdobył Chilijczyk Arturo Vidal (dwie z rzutów karnych), a trafienie dla gości zaliczył doświadczony Szwed Olof Mellberg. Sprawa awansu z drugiego miejsca rozstrzygnie się w ostatniej kolejce, gdy Galatasaray (4 pkt) zmierzy się u siebie z Juventusem.

Bardzo efektownie zaprezentowali się w środę piłkarze Manchesteru United, którzy w grupie A rozgromili na wyjeździe grający bez kontuzjowanego Sebastiana Boenischa Bayer Leverkusen 5:0 (Antonio Valencia, Emir Spahic, Jonny Evans, Chris Smalling, Nani oraz gol samobójczy Emira Spahica).

W drugim spotkaniu Szachtar Donieck wygrał u siebie z outsiderem Realem Sociedad San Sebastian 4:0. W tabeli "Czerwone diabły" (11 pkt) mają trzy punkty przewagi nad Szachtarem, cztery nad Bayerem i dziesięć nad klubem z Kraju Basków.

Oprócz Realu i MU awans w środę świętował także Paris Saint Germain, choć zwycięstwo u siebie 2:1 nad Olympiakosem Pireus w grupie C zostało odniesione po ciężkiej walce. Gospodarze musieli grać od 46. minuty w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Marco Verattiego. Zwycięską bramkę zdobył dopiero w ostatniej minucie Edinson Cavani. Wcześniej do siatki trafiali Zlatan Ibrahimovic, a w ekipie gości Kostas Manolas.

Dla Ibrahimovica, który rozegrał swój setny mecz w Champions League, to już ósmy gol w obecnej edycji LM (prowadzi w klasyfikacji strzelców razem z Ronaldo).

Paryżanie (13 pkt) wyprzedzają o sześć punktów Olympiakos oraz Benficę Lizbona, która pokonała na wyjeździe Anderlecht Bruksela 3:2.

Najmniej emocji jest w grupie D, gdzie już wcześniej wyłoniono dwójkę uczestników 1/8 finału - Bayern Monachium i Manchester City. Oba zespoły do końca nie zwalniają jednak tempa. W środę Bawarczycy w zimowych warunkach pokonali na wyjeździe CSKA Moskwa 3:1 (dziesiąte z rzędu zwycięstwo w LM - rekord), a "The Citizens" wygrali u siebie z pozostającą bez punktu Victorią Pilzno 4:2.

We wtorek awans, mimo porażki 0:1 z FC Basel, zapewniła sobie Chelsea Londyn, a już wcześniej pewne gry w 1/8 finału były Atletico Madryt, Barcelona oraz wspomniane Bayern i Manchester City.

Bliska awansu po wtorkowym zwycięstwie nad Napoli 3:1 jest Borussia Dortmund, z trzema reprezentantami Polski - Robertem Lewandowskim, Jakubem Błaszczykowskim (gol z Napoli) i Łukaszem Piszczkiem. W ostatniej kolejce wicemistrzowie Niemiec zmierzą się na wyjeździe z pozostającym bez punktu Olympique Marsylia.