PiS przegłosowany. Nadal import węgla z Rosji

PiS przegłosowany. Nadal import węgla z Rosji
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
PAP / slo

Sejmowa komisja gospodarki odrzuciła w środę projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych, zgłoszony przez PiS, mający zapobiegać kupowaniu przez jednostki budżetowe węgla z Rosji. Urząd Zamówień Publicznych poinformował, że projekt jest niezgodny z prawem UE.

Proponowane przez posłów PiS zmiany miały pozwolić jednostkom budżetowym na stosowanie w kryteriach przetargowych preferencji dla produktów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw, z którymi zawarła ona umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców (tzw. preferencja unijna). Zamawiający mógłby wykluczyć z postępowania oferty, w których udział produktów o takim pochodzeniu nie przekracza 50 proc. Dodatkowo premier miałby określać katalog produktów, do których ze względu na ważny interes gospodarczy lub bezpieczeństwo państwa takie preferencje byłyby obowiązkowe.

Zdaniem posłów PiS, projekt przyczyniłby się do zatrzymania kupowania przez jednostki budżetowe importowanego - w szczególności z Rosji - węgla. Jak argumentowali, ok. 80 proc. zamówień na dostawę opału do jednostek finansowanych z budżetu jest realizowane przez dostawców węgla importowanego, taki węgiel kupuje też połowa firm ciepłowniczych. Podawali, że w 2013 r., nawet 2 mld zł z budżetu państwa i samorządów, przeznaczone na zakup opału, trafiło do importerów - w szczególności rosyjskiego węgla.

Za odrzuceniem poselskiego projektu nowelizacji Prawa zamówień publicznych głosowało 12 posłów, 8 było przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych Dariusz Piasta tłumacząc rządowe stanowisko ws. odrzucenia projektu podkreślał, że jest on niezgodny z prawem Unii Europejskiej, które dopuszcza podobne preferencje jedynie w przypadku tzw. zamówień sektorowych (udzielanych w celu m.in.: wydobycia gazu, ropy naftowej lub węgla, zarządzania lotniskami i portami morskimi, tworzenia sieci przesyłu energii itp. - PAP).

- Trzeba pamiętać, że ustawa Prawo zamówień publicznych jest podstawą do wydawania środków pochodzących z UE. Jest duże ryzyko, że po przyjęciu projektu sprzecznego z prawem unijnym w przyszłości mogłoby zostać zakwestionowane wydatkowanie tych środków. Polska mogłaby sobie tym samym wyrządzić ogromną krzywdę - przekonywał w środę Piasta. Jego zdaniem, poza kwestią niezgodności proponowanych przepisów z prawem UE jest też to, nie byłyby one skuteczne, ponieważ dotyczą bardzo małej liczby zamówień.

- Nawet gdyby był to jeden podmiot, to warto by było o niego powalczyć - skomentował poseł sprawozdawca Grzegorz Tobiszowski (PiS).

- Problem rosyjskiego węgla nie jest problemem zamówień publicznych, ale jego obrotu na rynku krajowym. Podjęliśmy ustawy, które mają temu zapobiegać, natomiast zmiana ustawy Prawo zamówień publicznych nie rozwiąże problemu jego importu - odpowiedział poseł Antoni Mężydło (PO).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PiS przegłosowany. Nadal import węgla z Rosji
Komentarze (9)
Jack French
Jack French
5 marca 2015, 09:44
Szkoda, że znikli wszyscy krzykacze, którzy uparcie twierdzą, że winą za stan węgla polskiego to wina górników i ich gigantycznych wypłat.
A
ander
5 marca 2015, 00:43
Tej zbrodniczej dla Polski koalicji WSI i przekrętu absolutnie trzeba jak najszybciej podziękować. I to w odpowiedni, adekwatny do ich "zasług", sposób. Czyli przykładnie pociągnąć do odpowiedzialności, konfiskata majątków i ciężkie roboty do końca parszywych istnień. To np. zamiast kupowania sprzętu przymusić do kopania rowów. Wygrana w wyborach prezydenckich A.Dudy oraz sukces PISu w wyborach parlamentarnych, to OSTATNIA szansa aby Polska była niepodległa. Jeśli tak się nie stanie to - można zgasić światło i opuścić pomieszczenie - młodzi za granicę a starsi do grobu !!!
KM
Kulisy manipulacji
4 marca 2015, 19:43
o bezpieczeństwie energetycznym Polski [url]http://telewizjarepublika.pl/Kulisy-manipulacji-odc-66-201415,video,1481.html#.VPdPAV2vBV9[/url]
N
nick
4 marca 2015, 18:54
koalicja sprzedajnych świń przy korycie
TB
Tadeusz Bortnowski
4 marca 2015, 19:53
Nie żebym popierał PO ale "koalicja sprzedajnych świń przy korycie"? Jest takie powiedzenie, że jak się kończą argumenty to zaczynają się obelgi...
Z
zaciekawiony
5 marca 2015, 00:08
Nie tdk, to zwyczajne nazywanie rzeczy po imieniu. Szukasz argumentów ? Jeszcze nie dotarły ? Czekasz na kulę w łeb ?
TB
Tadeusz Bortnowski
5 marca 2015, 09:04
Heh. Czyli jak obelgi nie skutkują to kula w łeb? Dzięki Bogu za anonimowość Internetu :) Nie chodziło mi o to, że nie dotarły do mnie argumenty bo to przecież jest bez sensu, aby w dobie protestów polskich górników importować węgiel i to jeszcze z Rosji - źle się wyraziłem i przepraszam. Chodziło mi o słownictwo i poziom komentarza. Skoro są argumenty i każdy może wyciągnąć na ich podstawie wnioski to po co jeszcze obrażać? A godność tych ludzi? Czy jak ktoś popełnia błędy, grzeszy, robi po prostu źle to go od świń trzeba wyzywać?
ZL
zielone ludziki putina
4 marca 2015, 16:30
Rząd próbował utajnić przed opinią publiczną niekorzystny dla siebie raport NIK na temat Gazoportu! NIK po raz kolejny zmiażdżył rząd za gigantyczną skalę niekompetencji i nieudolności. Tym razem chodzi o gazoport w Świnoujściu. Zgodnie z opublikowanym właśnie raportem ekipa rządowa wraz z państwowymi spółkami mogła się przyczynić do powstania wielomilionowych strat, a przede wszystkim istotnie zagroziła bezpieczeństwu energetycznemu naszego kraju. Jakby tego było mało Ministerstwo Skarbu - wiedząc o tym, że NIK zmiażdży rząd za szereg poważnych nieprawidłowości - chciało utajnienia raportu przed opinią publiczną! [url]http://niewygodne.info.pl/artykul5/02109-Rzad-probowal-utajnic-raport-na-temat-Gazoportu.htm[/url] Pękł jeden ze zbiorników gazoportu w Świnoujściu. Czy inwestycja warta 2,5 mld zł jest obecnie bezużyteczna? W wyniku popełnionych przy budowie wielu błędów technologicznych, pękł jeden ze zbiorników gazoportu w Świnoujściu - informuje Agencja Informacyjna Polska Press. To powoduje, że inwestycja, na którą wydano 2,5 mld zł jest obecnie bezużyteczna. Gazoport w takim stanie nie nadaje się do użytku i na pewno do końca roku nie zostanie uruchomiony. Czy mamy do czynienia z sabotażem? [url]http://niewygodne.info.pl/artykul5/02113-Pekl-jeden-ze-zbiornikow-gazoportu-w-Swinoujsciu.htm[/url]
J
jg
4 marca 2015, 18:29
Gazprom nigdy nie odpuści ! U nas robiono kombinacje akrobatyczne, dzielono i łączono przedsiębiorstwa, żeby ruskim oddać całkowitą kontrolę nad rurociągiem "Przyjaźń" Trio Kwaśniewski, Pawlak, Miller, chyba tak, jak Schroeder liczyli na dożywotne synekury.em. Większość ludzi nie pamięta, lub ich nie interesuje, że próbowano również, za eksterytorialny uznać ustawowo pas ziemi przyległy do rurociągu (Pawlak, Cimoszewicz, Kwaśniewski). Trochę szumu było, jak Rosjanie pewni wprowadzenia ustaw zaczęli ciągnąć po tym pasie ziemi światłowody i telekomunikację. Groziło nam całkowite przejęcie raczkującego internetu i telekomunikacji przez Gazprom i KGB. A potem zapomniany kontrakt gazowy z Norwegią. I rurociąg ze złoża, via Dania i Bałtyk. A teraz, choć byśmy chcieli, to nie można, bo rurociągi się nie mogą krzyżować pod wodą. Więc Niemcy i Ruskie mają Nord Stream, a my mamy figę z masłem. Potem Lotos i nowiutki terminal naftowy w Gdańsku, potem Orlen, a teraz CIECH. I zawsze ta sama banda - Kulczyk i Kwaśniewski. A za plecami WSI i ich kumple z FSB. 

Skomentuj artykuł

PiS przegłosowany. Nadal import węgla z Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.