Po dwóch latach spędzonych w kosmosie wojskowy dron X-37B wylądował na Florydzie

Po dwóch latach spędzonych w kosmosie wojskowy dron X-37B wylądował na Florydzie
Dron X-37B - U.S. Space Force/Staff Sgt. Adam Shanks, Public domain, via Wikimedia Commons
PAP / pzk

Amerykański wojskowy dron kosmiczny X-37B wylądował w sobotę na przylądku Canaveral na Florydzie w USA po spędzeniu prawie dwóch i pół roku na orbicie Ziemi - poinformował koncern lotniczy Boeing.

Bezzałogowy wahadłowiec, którego pierwszy lot odbył się w 2010 roku, spędził w kosmosie łącznie ponad dziesięć lat, wykonując w tym czasie sześć misji – dodał amerykański producent w komunikacie prasowym.

"Nadal bije rekordy i zapewnia naszemu krajowi niezrównaną zdolność do szybkiego testowania i integrowania nowych technologii kosmicznych" – oświadczył Jim Chilton, wiceprezes Boeing Space.

X-37B został zaprojektowany dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych przez United Launch Alliance, spółkę joint venture pomiędzy Boeingiem i Lockheed Martin. Ma dziewięć metrów długości, rozpiętość skrzydeł 4,5 metra i jest zasilany panelami słonecznymi.

Ostatnia misja drona rozpoczęła się w maju 2020 r. Jej celem było przetestowanie reakcji niektórych materiałów w kosmosie, ocena wpływu promieniowania otoczenia w kosmosie na różne nasiona i przekształcenie promieniowania słonecznego w energię radiowo-elektryczną.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Mazurek, Ryszard Tadeusiewicz, Marcin Wierzchowski

Czy można się zaprzyjaźnić z robotem?

Kiedy w domu Alicji pojawia się nowy członek rodziny – Basia, robot humanoidalny – rodzą się też nowe pytania. Czy życie domowników stanie się teraz łatwiejsze? Czy Basia będzie...

Skomentuj artykuł

Po dwóch latach spędzonych w kosmosie wojskowy dron X-37B wylądował na Florydzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.