Z kosmosu widać więcej. NASA pokazała, jak woda przemieszcza się po naszej planecie

Z kosmosu widać więcej. NASA pokazała, jak woda przemieszcza się po naszej planecie
fot. NASA / Twitter / pk
NASA / Twitter / pk

Ziemia jest planetą wody, a tam gdzie jest woda, kwitnie życie. Bez jezior, rzek i oceanów nasza planeta byłaby martwą pustynią. Zobacz film opublikowany przez NASA, który pomaga śledzić i lepiej rozumieć procesy związane z przemieszczaniem się wody w biosferze Ziemi.

We wtorek 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji NASA przygotowała ciekawy film, poświęcony wodzie.

"Prawie 70 proc. powierzchni Ziemi pokrywa woda. Znajduje się ona w oceanach, które są słone. Na Ziemi tylko około 3 proc. wody są słodkie" - słyszymy w filmie.

DEON.PL POLECA

"Im więcej wiemy o wodzie i jej dostępności, tym lepsze decyzje możemy podejmować, zanim warstwy wodonośne wyschną. Satelity NASA biorą obecnie udział w globalnym badaniu wody na Ziemi. Mierzą ilość wody zmagazynowanej w warstwach wodonośnych i jej zmiany związane z działalnością człowieka i suszami. Dzięki badaniom NASA możemy sprawdzić, jak gleba staje się bardziej wilgotna po opadach deszczu, a miesiąc później obserwujemy kwitnienie roślinności, gdy gleba jest wystarczająco nasączona. (...) Wszystkie te kroki możemy śledzić za pomocą satelitów, które pomagają przewidzieć, gdzie może pojawić się niebezpieczeństwo wystąpienia głodu, zanim jeszcze stanie się on problemem".

"Satelity pozwalają obserwować rzeki i jeziora oraz ich zanieczyszczenie zakwitami glonów (…). Rzeki są ważnym źródłem wody dla społeczności na całym świecie. Rzeki często mają swój początek wysoko w górach. Warstwa śniegu, który spada i gromadzi się na ziemi, odnawia się sezonowo. Wcześniejsze topnienie śniegu może mieć wpływ na to, jak i gdzie dostępna będzie woda. A ponieważ klimat nadal się ociepla, na niższych wysokościach śnieg znika lub topnieje szybciej".

"Nasza planeta jest w ciągłym ruchu, a woda słodka przemieszcza się po całym świecie. Im klimat staje się cieplejszy, zmiany te zachodzą szybciej".

Źródło: NASA / Twitter / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller

Piękno kobiecej emocjonalności

Radość, smutek, euforia, nadzieja, lęk, fascynacja, czułość, gniew, rozpacz, miłość. Świat uczuć jest niezwykły, rozległy i bardzo pogmatwany. Kobiece serce doświadcza go w sposób zupełnie wyjątkowy. Czasami przeżywanie uczuć jest przyjemne i...

Skomentuj artykuł

Z kosmosu widać więcej. NASA pokazała, jak woda przemieszcza się po naszej planecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.