Na Marsie istniała woda. Potwierdzili to naukowcy

Na Marsie istniała woda. Potwierdzili to naukowcy
Fot. NASA / unsplash.com / Twitter.com
dzienniknaukowy.pl / tk

Naukowcy przeprowadzili analizę zdjęć wykonanych przez łazik NASA Perseverance. Ich badania potwierdziły, że obecny marsjański krater Jezero był około 3,7 miliarda lat temu spokojnym jeziorem zasilanym przez rzekę.

Obecnie krater, w którym kiedyś znajdowała się woda, jest wyschniętą, zniszczoną przez wiatr depresją. Naukowcy ustalili, że w miejscu tym dochodziło nawet do silnych powodzi. Woda przenosiła głazy z terenów oddalonych o wiele kilometrów. Masywne skały, które osadzały się na dnie jeziora, znajdują się tam do dziś.

DEON.PL POLECA
Na fotografiach wykonanych przez Perseverance wyraźnie widać deltę rzeki, która niegdyś zasilała jezioro. - Na zdjęciach widać epicki, pustynny krajobraz. To jedno z najbardziej opuszczonych i suchych miejsc, do jakich dotarliśmy – mówi prof. Benjamin Weiss z Wydziału Nauk o Ziemi, Atmosferze i Planetach MIT, który był współautorem nowych badań.

DEON.PL POLECA

Na Marsie była woda

- Nie ma tam ani kropli wody, a jednak znaleźliśmy dowody na zupełnie inną przeszłość tego obszaru. Coś bardzo poważnego wydarzyło się w historii planety – zaznaczył naukowiec.

Teraz Perseverance poszukuje miejsc, z których zbierze osady. Próbki mają ostatecznie trafić na Ziemię, gdzie naukowcy będą mogli je zbadać w poszukiwaniu śladów marsjańskiego życia.

- Mamy możliwość szukania skamielin, ale minie jeszcze trochę czasu, zanim dobierzemy się do skał, z których chcemy pobrać próbki – mówi prof. geologii Tanja Bosak z MIT.

Źródło: dzienniknaukowy.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krzysztof Ziołkowski
Wszyscy przebywamy drogę od zdziwienia ku zdziwieniu. Nie zawsze jednak potrafimy zdać sobie z tego sprawę. Osaczeni zgiełkiem świata żyjemy w zawrotnym tempie. Warto jednak czasem się wyciszyć, warto pobudzić wrażliwość, uruchomić wyobraźnię i ożywić...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Na Marsie istniała woda. Potwierdzili to naukowcy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.