Po licznych skandalach seksualnych wprowadzono kodeks postępowania w światowej gimnastyce

Po licznych skandalach seksualnych wprowadzono kodeks postępowania w światowej gimnastyce
Fot. depositphotos.com
PAP/mk

Głośne skandale seksualne w ekipie amerykańskich gimnastyczek, za które skazany został trener kadry USA, stały się m.in. przyczyną wprowadzenia kodeks postępowania przed międzynarodową federację tego sportu.

Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG) opublikowała nowy Kodeks Postępowania, określający standardy zachowania oczekiwane od wszystkich uczestników tego sportu. To efekt głośnych skandali, które w ostatnim czasie wstrząsnęły środowiskiem.

Kodeks zawiera 14 ogólnych zasad uczciwości i szacunku, po których następują szczegółowe zasady dotyczące sportowców, trenerów, sędziów i oficjeli.

FIG zgodziła się opracować Kodeks Postępowania w październiku 2020 roku, po kilku głośnych skandalach związanych z nadużyciami w gimnastyce. Dotyczą one przede wszystkim działalności lekarza kadry gimnastyczek USA Larry'ego Nassara oraz zachowania rosyjskiego zawodnika Iwana Kuliaka.

Nadużycia i złe traktowanie sportowców zostało szeroko omówione po wydaniu przez serwis Netflix filmu dokumentalnego „Athlete A” w czerwcu 2020 roku, ujawniającego skandal Larry'ego Nassara i szereg niedociągnięć w federacji USA. Zhańbiony były lekarz kadry amerykańskich gimnastyczek został oskarżony przez setki zawodniczek, w tym wiele nieletnich, o przemoc seksualną. Nassar odsiaduje wyrok dożywotniego pozbawienia wolności. Na mocy ugody poszkodowane otrzymają 380 mln dolarów odszkodowania.

Jak ujawniono po posiedzeniu Komitetu Wykonawczego FIG w Dubrowniku w zeszłym miesiącu, zaktualizowany Kodeks zawiera również wyraźny zakaz „wszelkiego rodzaju demonstracji lub propagandy politycznej, religijnej lub rasowej podczas wszelkich zawodów gimnastycznych”. To wyraźne nawiązanie do głośnego incydentu z udziałem rosyjskiego sportowca Iwana Kuliaka.

Gimnastyk w maju otrzymał roczną dyskwalifikację za postawę podczas dekoracji sprzed kilku miesięcy na zawodach Pucharu Świata w Dausze. Kuliak stojąc na podium obok zwycięzcy - Ukraińca Ilji Kowtuna - w miejscu na stroju, gdzie zwykle znajduje się godło kraju, miał literę "Z", symbolizującą rosyjską armię, która toczy wojnę z Ukrainą.

Skandale uderzyły również w sport w takich krajach jak Australia, Wielka Brytania, Grecja, Holandia, Nowa Zelandia i Szwajcaria.

Naruszeniami Kodeksu Postępowania w FIG zajmują się organy dyscyplinarne Fundacji Etyki Gimnastycznej, powołanej w 2019 roku.

Prezydent FIG Morinari Watanabe, po raz pierwszy wybrany w 2016 roku i członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego od 2018 roku, pochwalił zatwierdzenie Kodeksu Postępowania przez Komitet Wykonawczy.

„Nie możemy zmienić lat złych praktyk w tym sporcie z dnia na dzień. Podczas gdy w wielu częściach świata nowe pokolenia trenerów i kadry kierowniczej wypracowały podejście oparte na szacunku wobec rywali, w niektórych miejscach nadal przeważają obraźliwe metody szkoleniowe, z silnym przekonaniem, że jest to część drogi do sukcesu” – powiedział japoński działacz.

Watanabe dodał, że Kodeks Postępowania ma wszystkim przypominać, że mają prawa, ale przede wszystkim i obowiązki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Po licznych skandalach seksualnych wprowadzono kodeks postępowania w światowej gimnastyce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.