Pogrzeb śp. Karoliny Kaczorowskiej - małżonki ostatniego Prezydenta II RP Ryszarda Kaczorowskiego

Pogrzeb śp. Karoliny Kaczorowskiej - małżonki ostatniego Prezydenta II RP Ryszarda Kaczorowskiego
Fot. Miasto Białystok / YouTube.com
PAP / tk

W dniach 22-23 kwietnia br. odbędą się w Warszawie uroczystości pogrzebowe śp. Karoliny Kaczorowskiej – małżonki Prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Organizatorem państwowych uroczystości jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, którego Pani Prezydentowa była podopieczną. Karolina Kaczorowska spocznie u boku swego męża w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie.

– Pożegnamy jedną z czołowych postaci polskiej emigracji niepodległościowej, Sybiraczkę, nauczycielkę i wychowawczynię kilku pokoleń Polaków, którzy po II wojnie światowej nie mogli powrócić do Ojczyzny. W jej osobie żegnamy także symbolicznie legalne władze II Rzeczypospolitej, które nieprzerwanie od 1939 r. aż po 1990 r. stały na straży honoru niepodległej Polski, pracując na uchodźstwie. Pożegnamy ostatnią Pierwszą Damę II Rzeczypospolitej – stwierdza Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Panią Prezydentową będziemy żegnać w 87. rocznicę uchwalenia Konstytucji Kwietniowej, dzięki której możliwe było zachowanie ciągłości państwowej na uchodźstwie podczas okupacji niemieckiej, sowieckiej i w czasie zniewolenia komunistycznego – podkreśla Szef Urzędu.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 22 kwietnia br. o godz. 12.45 na płycie lotniska Wojskowego Portu Lotniczego na warszawskim Okęciu, dokąd specjalny samolot rządowy przywiezie z Londynu prochy śp. Karoliny Kaczorowskiej. Tu hołd Zmarłej oddadzą przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych, ambasady RP w Londynie oraz brytyjska Polonia.

Następnie uczestnicy uroczystości przejadą do Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, gdzie nastąpi wprowadzenie urny z prochami Pani Prezydentowej do Kaplicy Najświętszego Sakramentu, w której odprawione zostaną egzekwie pogrzebowe oraz nieszpory pod przewodnictwem Jasnogórskiego Kapelana Żołnierzy Niepodległości o. prof. Eustachego Rakoczego, kapelana Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Po godzinie 19:00 nastąpi procesyjne przeniesienie urny z prochami na katafalk przed głównym ołtarzem w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie zostanie odprawiona Msza święta żałobna za spokój duszy Pary Prezydenckiej – śp. Ryszarda i Karoliny Kaczorowskich. Po Mszy świętej odbędzie się harcerskie czuwanie modlitewne.

Główne uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 23 kwietnia br. o godz. 12.00. Mszy św. żałobnej przewodniczyć będzie Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego, wieloletni delegat Episkopatu Polski do spraw Polonii Wiesław Lechowicz.

Karolina Kaczorowska z d. Mariampolska – urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Po zajęciu przez wojska sowieckie Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej, została w 1940 r. wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Rosję sowiecką opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Giulio Michelini OFM

Kontempluj Ewangelię z papieżem Franciszkiem

Rekolekcje wielkopostne to dla Franciszka i jego współpracowników czas modlitwy, refleksji, wyciszenia. Nawet papież musi czasem zwolnić. Zatrzymaj się razem z nim.

Tym razem Ojciec Święty poprosił o poprowadzenie rekolekcji...

Skomentuj artykuł

Pogrzeb śp. Karoliny Kaczorowskiej - małżonki ostatniego Prezydenta II RP Ryszarda Kaczorowskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.