Polak dostaje 37 tys. złotych emerytury. ZUS wyjaśnił, skąd taka zawrotna kwota

Polak dostaje 37 tys. złotych emerytury. ZUS wyjaśnił, skąd taka zawrotna kwota
Fot. Wojciech Wyszkowski / Depositphotos.com
PAP / mł

37,8 tys. zł. - to najwyższe świadczenie emerytalne wypłacane obecnie przez ZUS. Otrzymuje ją mężczyzna, który przeszedł na emeryturę  w wieku 85 lat. Najwyższa kobieca emerytura jest mniejsza - to ponad 26 tys. złotych miesięcznie.

Najwyższa emerytura, jaką ZUS wypłaca kobiecie to ponad 26 tys. zł; osoba ta przeszła na emeryturę w wieku 81 lat. Wśród mężczyzn najwyższe świadczenie wynosi 37,8 tys. zł. W tym przypadku wiek przejścia na emeryturę to 85 lat - poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Dłuższa praca to wyższa emerytura

Ustawowy wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. ZUS przypomina, że dłuższa praca powoduje wyższą emeryturę. Środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym każdego ubezpieczonego są bowiem dłużej odkładane, a statystyczna średnia długość życia się skraca.

"Z najnowszych danych ZUS wynika, że wśród kobiet najwyższa emerytura wynosi 26 tys. 868 zł. Chodzi o osobę, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat i która przepracowała 61 lat na umowie o pracę. Kobieta zgromadziła kapitał emerytalny w wysokości 1,8 mln zł" – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

DEON.PL POLECA

Kapitał emerytalny w wysokości 2,4 mln złotych 

Wśród mężczyzn najwyższa emerytura wynosi 37,8 tys. zł. "W tym przypadku wiek przejścia na emeryturę to 85 lat, a staż składkowy to 67 lat. Mężczyzna zatrudniony na umowę o pracę zgromadził kapitał emerytalny w wysokości 2,4 mln zł" – przekazała prof. Uścińska.

"Nasze dane pokazują, że warto odkładać moment przejścia na emeryturę. Należy pamiętać, że im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona wyższa. Jeden rok to nawet 15 proc." - podkreśliła szefowa ZUS.

Zachęciła do skorzystania ze specjalnego kalkulatora emerytalnego oraz z doradców emerytalnych. "Te możliwości, które daje nam ZUS, mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej. Warto mieć pełną wiedzę na temat naszego przyszłego świadczenia wówczas możemy wziąć pod uwagę wszystkie argumenty" - dodała prof. Uścińska.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Świtała

Krew, łzy i czarny humor. Codzienność ratownika medycznego

Podrzucane przed urlopem na oddział babcie, zalany imprezowicz z własną ręką pod pachą i pocięte łby kiboli do zszycia. O tej rzeczywistości politycy wolą nie wspominać, ale...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polak dostaje 37 tys. złotych emerytury. ZUS wyjaśnił, skąd taka zawrotna kwota
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.