Politycy wspominają śp. Benedykta XVI

Politycy wspominają śp. Benedykta XVI
Papież senior Benedykt XVI - fot. PAP/EPA/MICHAEL KAPPELER (10383511)
PAP / pzk

W sobotę rano w Watykanie zmarł papież senior Benedykt XVI. Zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Po ustąpieniu z urzędu ostatnie lata spędził w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu. Po jego śmierci wielu polityków z całego świata doceniło jego myśl, nauczanie i posługę.

„Papież Benedykt XVI odszedł do Domu Ojca. Świat utracił dziś jednego z najwybitniejszych teologów XX i XXI wieku, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II. Jego życie, dzieła i posługa duszpasterska to drogowskaz wśród wielu krętych i zwodniczych dróg współczesności. R.I.P.” - napisał prezydent Polski, Andrzej Duda na Twitterze.

Prezydent USA, Joe Biden napisał w wydanym przez Biały Dom oświadczeniu, że „Benedykt XVI zostanie zapamiętany jako wybitny teolog, który poświęcił życie Kościołowi, wiedziony swoimi zasadami i wiarą. Jak powiedział podczas swojej wizyty w Białym Domu w 2008 r., ‘potrzeba globalnej solidarności jest tak pilna, jak nigdy, jeśli wszyscy ludzie mają żyć w sposób warty swojej godności’”. „Niech jego skupienie na duszpasterstwie miłości będzie nadal inspiracją dla nas wszystkich” - dodał.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski napisał: „Składam najszczersze kondolencje papieżowi Franciszkowi, a także hierarchom i wiernym Kościoła Rzymskokatolickiego na całym świecie w związku ze śmiercią papieża Benedykta XVI; był to wybitny teolog, intelektualista i orędownik uniwersalnych wartości”.

Brytyjski król Karol III w depeszy kondolencyjnej do papieża Franciszka napisał: „wiadomość o śmierci poprzednika Waszej Świątobliwości, Benedykta XVI, przyjąłem z głębokim smutkiem. Z sentymentem wspominam spotkanie z Jego Świątobliwością podczas mojej wizyty w Watykanie w 2009 roku. Wizyta (Benedykta XVI) w Wielkiej Brytanii w 2010 roku miała istotne znaczenie dla umocnienia relacji między Stolicą Apostolską a Zjednoczonym Królestwem”

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Politycy wspominają śp. Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.