Polska odsprzeda 4 mln szczepionek

Polska odsprzeda 4 mln szczepionek
Fot. Łukasz Gągulski /PAP
3 miesiące temu
PAP/mk

4 mln szczepionek firmy AstraZeneca odsprzeda Polska krajom spoza Unii Europejskiej - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Jak przekazał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, Polska kupiła 20 mln szczepionek firmy AstraZeneka, w tym 4 mln do odsprzedaży do odsprzedaży krajom spoza UE. Odbiorcami tych szczepionek będą państwa Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich, np. Ukrainie, Gruzji czy Albanii.

Wiceminister zaznaczył, że trwają prace nad formalną zgodą UE na odsprzedanie szczepionki. Umowa miałaby być trójstronna, zawarta między zainteresowanym krajem, producentem a UE.

- Nie ma ustalonego jeszcze konkretnego terminu odsprzedaży tych dawek. Były oczekiwania, że dojdzie do tego w kwietniu. Decyzję będziemy podejmowali po otrzymaniu harmonogramu dostaw na II kwartał od wszystkich firm, w tym również od firmy Johnson & Johnson i CureVac. Będziemy to robić wtedy, gdy będzie tyle szczepionek, że wąskim gardłem okaże się liczba punków szczepień, czyli będziemy mieli tych dawek więcej niż wynoszą możliwości zaszczepienia ludzi w Polsce. Wtedy właśnie powinniśmy to sprzedać – wyjaśnił wiceminister Miłkowski.

Przedstawiciel resortu zdrowia przypomniał, że wstępne deklaracje firmy AstraZeneca zakładały dostarczenie wszystkich dawek w I półroczu.

- Teraz nie ma jeszcze potwierdzenia od tej firmy, ile przekaże nam dawek w II kwartale, ale najprawdopodobniej realizacja umowy nie zakończy się w II kwartale tego roku - powiedział. Miłkowski. Jak stwierdził, w kwietniu powinny trafić już do Polski szczepionki firmy Johnson & Johnson. Byłaby to pierwsza szczepionka jednodawkowa, pozostałe wymagają drugiego podania. Obecnie preparat ten jest poddawany ocenie Europejskiej Agencji Leków (EMA), która zapowiedziała, że wydanie warunkowej rekomendacji powinno nastąpić w marcu. Agencja do tej pory dała zielone światło preparatom wyprodukowanym przez firmy Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Polska zakontraktowała blisko 100 mln dawek szczepionek, w tym 20 mln od AstryZeneki (16 mln plus 4 mln do odsprzedaży), 41 mln od Pfizer/BioNTech, prawie 17 mln z firmy Johnson & Johnson, z Moderny 6,7 mln, a z CureVac blisko 5,7 mln.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
23,03 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Polska odsprzeda 4 mln szczepionek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.