Pomysł Sawickiego na sprzedaż ziemi rolnej

Pomysł Sawickiego na sprzedaż ziemi rolnej
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / slo

Ziemia rolna powinna być sprzedawana według jej wartości produkcyjnej, a nie według cen spekulacyjnych - podkreślił w środę w Sejmie minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że powinni ją kupować w pierwszej kolejności rolnicy, którzy chcą powiększyć gospodarstwo.

Sawicki informując posłów o stanie polskiego rolnictwa, przyznał, że "mimo deklaracji ze wszystkich stron sceny politycznej" do tej pory nie udało się w Sejmie wypracować odpowiednich rozwiązań ustawowych dot. sprzedaży ziemi rolniczej. - Mnożą się projekty - nie ma rozwiązań - podkreślił.

Minister dodał, że brak rozwiązań prawnych w tej sprawie budzi strach wśród rolników, który - jego zdaniem - jest też podsycany przez niektórych polityków.

- Dla mnie najważniejsze jest, aby ziemię rolniczą w pierwszej kolejności mogli kupować rolnicy na powiększenie swoich gospodarstw, sąsiedzi na powiększenie gospodarstw - w ramach ustawy o ustroju rolnym - do 300 ha - zaznaczył Sawicki.

Według ministra ziemia rolna powinna być też sprzedawana młodym rolnikom, którzy mają dłuższą perspektywę gospodarowania. Jak zaznaczył, ziemia powinna być też sprzedawana zgodnie z jej "wartością produkcyjną, a nie według cen spekulacyjnych".

DEON.PL POLECA

Minister zadeklarował także, że ważna jest kwestia sprzedaży bezpośredniej. Wyjaśnił, że chodzi o to, by rolnik mógł sprzedać zainteresowanym konsumentom np. zsiadłe mleko czy kapustę kiszoną.

Zdaniem ministra dzięki sprzedaży bezpośredniej powinna powstawać bezpośrednia więź między producentem a konsumentem. -  (W tej sprawie - PAP) jest też projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który jest w tej chwili notyfikowany w KE. Wszystko wskazuje na to, że w maju ta notyfikacja się zakończy - poinformował.

- Ważnym elementem, uzupełnieniem tego instrumentu jest tzw. produkcja marginalna, ograniczona lokalna, gdzie przy obniżonych wymaganiach sanitarnych i przy daleko idących ulgach podatkowych rolnik będzie mógł przetwarzać i sprzedawać na rynku lokalnym - podał.

1 maja 2016 r. znikną ograniczenia w sprzedaży polskiej ziemi rolnej lub gruntów leśnych cudzoziemcom z obszaru z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej. Do tego czasu od obcokrajowców MSW wymaga zezwolenia na taki zakup.

Na problemy sprzedaży ziemi i sprzedaży bezpośredniej zwracają uwagę rolnicy z "Solidarności" Rolników Indywidualnych protestujący od lutego przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pomysł Sawickiego na sprzedaż ziemi rolnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.