Ponad 100 mln dolarów za sprzedaż dzieł Pabla Picassa

Ponad 100 mln dolarów za sprzedaż dzieł Pabla Picassa
Pablo Picasso uwieczniony w woskowej figurze (fot. a3701027d/depositphotos.com)
PAP/mk

Ponad 40 mln dolarów kosztował obraz "Kobieta w czerwonym berecie". W Las Vegas odbyła się aukcja dzieł, których autorem jest Pablo Picasso. Sprzedano je łącznie za ponad 100 mln dolarów.

11 prac Pabla Picassa, należących do amerykańskiej grupy hotelowo-kasynowej MGM Resorts, w tym portret jego muzy Marie-Therese Walter, zostało sprzedanych za 108,87 mln dolarów (93,5 mln euro) podczas sobotniej aukcji Sotheby's w hotelu Bellagio w Las Vegas.

DEON.PL POLECA
Klejnotem wyprzedaży, która odbyła się dwa dni przed 140. urodzinami hiszpańskiego malarza, był słynny obraz „Kobieta w czerwonym berecie”, jeden z ostatnich portretów wykonanych przez artystę Marie-Therese Walter, która była jego muzą i kochanką w latach 30. XX wieku. Była też matką drugiego dziecka Picassa - córki Mai.

Dzieło, którego wartość szacowano na 20-30 milionów dolarów, zostało sprzedane za 40,47 mln dolarów. Picasso namalował je w styczniu 1938 roku, kiedy miał już romans z fotografką Dorą Maar, podczas "jednego z najbardziej inspirujących i produktywnych okresów Picassa" - według Sotheby's.

DEON.PL POLECA

Sprzedano także dwa inne kultowe portrety, wykonane przez malarza w ostatnich latach jego życia: "Mężczyzna i dziecko" za 24,39 mln dolarów dolarów i "Popiersie mężczyzny" za 9,45 mln dolarów.

Inne prace Picassa, sprzedane na tej aukcji, to ceramika oraz rysunki i obrazy martwej natury.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Janet Skeslien Charles

Bestseller „New York Timesa”

Niezwykła historia o miłości, przyjaźni i sile literatury w czasach II wojny światowej 

Odkryj świat, w którym magia książek niesie otuchę nawet w najczarniejszej godzinie

Odile dostaje wymarzoną pracę...

Skomentuj artykuł

Ponad 100 mln dolarów za sprzedaż dzieł Pabla Picassa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.