Posiłki i schronienie dla bezdomnych - Parlament Europejski chce pomagać w czasie pandemii

Posiłki i schronienie dla bezdomnych - Parlament Europejski chce pomagać w czasie pandemii
(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
PAP / kk

Polityka przeniosła się do sieci, nie ma spotkań, tradycyjnego lobbingu, a na posiedzenia komisji, czy zebrania plenarne zjawia się w Brukseli garstka deputowanych. Parlament Europejski otwiera się za to dla bezdomnych i potrzebujących pomocy.

"To konkretna solidarność z obywatelami. To jest przesłanie Parlamentu Europejskiego. W porozumieniu z regionem stołecznym Brukseli postanowiliśmy udostępnić część naszego budynku osobom bezdomnym i najbardziej potrzebującym na czas tego poważnego zagrożenia dla zdrowia" - oświadczył przewodniczący PE David Sassoli.

W Brukseli w jednym z budynków PE mają zostać utworzone dwie przestrzenie. Jedna dla bezdomnych, a druga dla tych, którzy opuszczą szpital, ale nadal nie mogą wrócić do domu, bo powinny odbywać kwarantannę.

Dodatkowo kuchnie PE, przygotują ponad 1000 posiłków dziennie dla tych w potrzebie oraz dla pracowników ochrony zdrowia. Normalnie odpowiadają one za zaopatrzenie stołówek i restauracji, gdzie na co dzień stołują się eurodeputowani, ich asystenci oraz goście PE.

"Jesteśmy blisko tych, którzy cierpią, którzy niestrudzenie pracują w naszych szpitalach, blisko mieszkańców Brukseli, a także Strasburga i Luksemburga, tych którzy nas goszczą, a dziś potrzebują naszej pomocy. Siłą Europy jest jej zdolność do działania w solidarności" - zaznaczył Sassoli w przesłaniu wideo.

Druga siedziba Parlamentu Europejskiego we francuskim Strasburgu, która gości jedynie sesje plenarne zazwyczaj raz w miesiącu też ma zmienić swoje przeznaczanie w związku z pandemią. Miejsce zostało udostępnione francuskim władzom, które zapowiedziały, że zorganizują tam centrum kontroli i konsultacji dla osób podejrzewających u siebie Covid-19. Położony na obrzeżu miasta ogromny kompleks idealnie się nadaje, do tego by chorzy nie spotykali się przez przypadek z niebędącymi zakażonymi pacjentami miejskiego szpitala.

Parlament Europejski zaoferował też udostepnienie swojej floty pojazdów zarówno w Brukseli, jak i w Strasburgu oraz Luksemburgu na potrzeby związane z pandemią, w tym na transport sprzętu medycznego.

"Mamy porozumienie, a teraz władze lokalne mogą zacząć planować, kiedy chcą to uruchomić. Wdrożenie jest w ich rękach" - zaznaczyła w rozmowie z PAP rzeczniczka PE.

Kierownictwo Parlamentu Europejskiego jeszcze na początku marca podjęło decyzje o rezygnacji z organizacji sesji w Strasburgu w związku z zagrożeniem związanym z pandemią. W drugiej połowie marca zapadła decyzja, że deputowani nie muszą przyjeżdżać do Brukseli, tylko mogą uczestniczyć w sesji plenarnej zdalnie, głosując za pośrednictwem poczty elektronicznej. Choć posiedzenia komisji i sesje plenarne teoretycznie nadal się odbywają w belgijskiej stolicy, parlament jest zamknięty dla gości z zewnątrz i dziennikarzy, a jego budynki są praktycznie puste.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Posiłki i schronienie dla bezdomnych - Parlament Europejski chce pomagać w czasie pandemii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.