Prawie połowa Polaków chce powrotu do poboru. Publikujemy wyniki sondażu

Prawie połowa Polaków chce powrotu do poboru. Publikujemy wyniki sondażu
fot. Deposithotos
PAP / pk

Prawie połowa Polaków chce powrotu do poboru. Kobiety raczej chcą, by objął on tylko mężczyzn, a ci oczekują służby obu płci - wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

"DGP" w środowym wydaniu wskazuje, że dwoje na pięcioro Polaków jest za odwieszeniem zasadniczej służby wojskowej.

DEON.PL POLECA
"Najbardziej 'za' są ci, których już to nie dotyczy, czyli ludzie w wieku 50-69 lat. Podobnie działa to ze względu na płeć. Za przywróceniem poboru jest 40 proc. kobiet. Ale w tej grupie aż trzy na cztery badane oczekują, że zasadnicza służba wojskowa będzie dotyczyć tylko mężczyzn" - pisze "DGP".

Jak dodaje, choć odwieszenie poboru popiera podobna liczba mężczyzn, są oni znacznie bardziej egalitarni i większość oczekuje, że służba obejmie także kobiety.

"Poparcie dla równouprawnienia także zmienia się wraz z wiekiem. Wśród respondentów poniżej 29. roku życia prawie wszyscy oczekują, że służyć będą i kobiety, i mężczyźni. Wśród starszych ankietowanych rośnie odsetek oczekujących poboru tylko dla mężczyzn" - podaje "DGP".

Dziennik zwraca uwagę, że pomysł przywrócenia poboru cieszy się największym poparciem na wsi (46 proc. ankietowanych), a najmniejszym w miastach powyżej 250 tys. mieszkańców (30 proc.).

"Wbrew obiegowym opiniom to mieszkańcy wsi mają w tej kwestii najbardziej równościowe podejście. W tej grupie ponad dwie trzecie popierających pobór jest za służbą kobiet i mężczyzn. Zdecydowana większość popierających pobór w dużych miastach chce go tylko dla panów" - podkreśla gazeta.

Jak czytamy w dzienniku, nie oznacza to jednak, że wkrótce możemy się w Polsce spodziewać odwieszenia poboru.

"W Ministerstwie Obrony Narodowej nie są prowadzone żadne prace mające na celu przywrócenie poboru - obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej" - odpowiadają "DGP" urzędnicy z Centrum Operacyjnego MON.

Sondaż wykonano 3-4 lutego na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski.

Źródło: PAP / pk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Pierwszy reportaż z wojny w Ukrainie

„Operacja specjalna” miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prawie połowa Polaków chce powrotu do poboru. Publikujemy wyniki sondażu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.