Premier Netanjahu rozwiązał gabinet wojenny

Premier Netanjahu rozwiązał gabinet wojenny
(Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)
PAP/dm

Premier Izraela Benjamin Netanjahu rozwiązał gabinet wojenny - poinformowały w poniedziałek miejscowe media. Gabinet nadzorował operację odwetową Izraela w Strefie Gazy po masakrze dokonanej 7 października 2023 roku przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas w państwie żydowskim.

Gabinet został utworzony 11 października 2023 roku. Decyzja o jego rozwiązaniu miała zapaść w niedzielę wieczorem.

DEON.PL POLECA

Agencja Reutera wyjaśnia, że Netanjahu ma teraz prowadzić konsultacje dotyczące wojny w Strefie Gazy z małą grupą ministrów, w której skład wchodzi minister obrony Joaw Galant i minister spraw strategicznych Ron Dermer, również były członek gabinetu wojennego.

Jak informują izraelskie media, do rozwiązania gabinetu doszło po odejściu byłego ministra obrony Beniego Ganca, który był jednym z sześciu członków gabinetu wojennego. Wraz z Gancem odszedł były szef Sztabu Generalnego generał Gadi Eizenkot, który pełnił rolę obserwatora w rozwiązanym gabinecie. Powodem odejścia tych dwóch polityków miał być brak jasnej strategii dalszego prowadzenia wojny w Strefie Gazy.

Dodatkowo skrajnie prawicowi ministrowie bezpieczeństwa i finansów Itamar Ben Gwir i Bezalel Smotricz mieli domagać się włączenia ich do gabinetu wojennego, co mogłoby doprowadzić do pogłębienia konfliktu Izraela z sojusznikami.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Premier Netanjahu rozwiązał gabinet wojenny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.