Prezydent Andrzej Duda rozpoczął dwudniową wizytę na Litwie

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął dwudniową wizytę na Litwie
(fot. PAP/Piotr Nowak)
PAP / ms

Od ceremonii powitania przez prezydenta Litwy Gitanasa Nausedę polska para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli w czwartek dwudniową wizytę na Litwie, w czasie której wezmą udział w pochówku przywódców powstania styczniowego.

W czwartek, w dniu poprzedzającym ceremonię, która odbędzie się w Wilnie, prezydent Duda wraz z pierwszą damą składają wizytę roboczą na Litwie. Zaplanowano rozmowy oraz dyskusję plenarną delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów. Tematem będą najważniejsze problemy i kwestie polityczne dotyczące relacji dwustronnych oraz międzynarodowych.

Litewska para prezydencka wyda na cześć polskiej pary uroczystą kolację. Duda złoży także wieniec na grobie matki marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożone jest także jego serce.

Prezydent Duda spotka się tego dnia także z premierem Republiki Litewskiej Sauliusem Skvernelisem.

DEON.PL POLECA

W piątek Duda razem z prezydentem Litwy, a także wicepremierami Ukrainy oraz Białorusi, ministrem kultury Łotwy będą uczestniczyli w ceremonii pochówku Zygmunta Sierakowskiego i Wincentego Konstantego Kalinowskiego, przywódców powstania styczniowego oraz kilkunastu jego uczestników straconych w Wilnie w 1863 i w 1864 roku.

W intencji powstańców zostanie odprawiona msza w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie, a następnie odbędzie się ceremoniał pogrzebowy na Cmentarzu na Rossie.

W uroczystości wezmą również udział premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak oraz wicemarszałkowie obu izb polskiego parlamentu. Obecny będzie też premier Litwy.

W latach 1863-1864 na placu Łukiskim w Wilnie wojsko carskie dokonało egzekucji 21 przywódców i uczestników powstania styczniowego. Wszystkich pogrzebano w tajemnicy przed rodziną i bliskimi, bez trumien i ze związanymi rękoma. W 2017 r. w czasie badań archeologicznych na Górze Giedymina przypadkowo odkryto pochówki czterech osób. Badania genetyczne potwierdziły tożsamość pogrzebanych bohaterów powstania styczniowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął dwudniową wizytę na Litwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.