Prezydent Biden: wzięcie zakładników w synagodze to był akt terroru

Prezydent Biden: wzięcie zakładników w synagodze to był akt terroru
fot. PAP/EPA/Ken Cedeno / POOL
PAP / ml

Prezydent USA Joe Biden uznał w niedzielę wtargnięcie na sobotnie nabożeństwo w synagodze w Colleyville w Teksasie i wzięcie tam zakładników za akt terroru. Stwierdził, że nie jest jasne dlaczego napastnik obrał sobie za cel tę świątynię.

"To był akt terroru; to był akt terroru" – mówił Biden w trakcie wizyty w Filadelfii. "W najbliższych dniach dowiemy się więcej na temat motywów porywacza. Ale pozwólcie mi jasno powiedzieć każdemu, kto zamierza szerzyć nienawiść: będziemy przeciwstawiać się antysemityzmowi i wzrostowi ekstremizmu w tym kraju” – zapewnił prezydent.

Terrorystą, którego zastrzeliła policja, okazał się obywatel Wielkiej Brytanii Malik Faisal Akram.

W sobotę przed południem mężczyzna, który ostrzegł, że ma broń i materiały wybuchowe wziął w synagodze jako zakładników rabina i trzy inne osoby. Według mediów żądał uwolnienia terrorystki, Aafii Siddiqui osadzonej w więzieniu dla kobiet w Fort Worth. Twierdził, że jest jego siostrą, co nie zostało potwierdzone.

DEON.PL POLECA

W wyniku negocjacji z agentami FBI porywacz uwolnił po południu jednego zakładnika. Wieczorem zespół FBI specjalizujący się w uwalnianiu zakładników (HRT) przypuścił szturm na synagogę i uwolnił pozostałych przetrzymywanych, którzy wyszli z całego incydentu bez szwanku. Napastnik został zabity.

„Dzięki odważnej pracy stanowych, lokalnych i federalnych organów ścigania, czterech Amerykanów, którzy byli przetrzymywani jako zakładnicy w synagodze w Teksasie, wkrótce powróci do domu, do swych rodzin. Jestem wdzięczny za niestrudzoną pracę organom ścigania na wszystkich szczeblach, które działały wspólnie i nieustraszenie, aby uratować zakładników” – głosi wydane w sobotę w nocy oświadczenie Bidena. Prezydent dodał, że wszyscy są dumni z działań funkcjonariuszy organów ścigania.

Na YouTube można obejrzeć nagranie reportera lokalnej telewizji WFAA Josha Stephena z ostatnich momentów dramatycznego wydarzenia w Colleyville. Widać jak agenci otaczają synagogę, słychać też eksplozję ładunku wybuchowego oraz pojedyncze strzały.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka, Tomasz Ponikło

Trzy wielkie odsłony - Wiara ludzi wolnychMiłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady oraz Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prezydent Biden: wzięcie zakładników w synagodze to był akt terroru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.