Prezydent Duda w Kijowie: Czas na nowe porozumienie Polski i Ukrainy

Prezydent Duda w Kijowie: Czas na nowe porozumienie Polski i Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda przemawia w Radzie Najwyższej Ukrainy, 22 maja 2022 r. (fot. Jakub Szymczyk KPRP)
PAP/mk

- Czas na podpisanie nowego dobrosąsiedzkiego porozumienia między Ukrainą a Polską - powiedział prezydent Andrzej Duda, przemawiając dziś w Radzie Najwyższej Ukrainy w Kijowie.

- Biorąc pod uwagę przyjazne stosunki między Warszawą a Kijowem, co szczególnie widoczne w kontekście toczącej się wojny Rosji z Ukrainą, czas na podpisanie nowego dobrosąsiedzkiego porozumienia między Ukrainą a Polską - powiedział prezydent Polski.

Prezydent Duda: Granica polsko-ukraińska powinna łączyć, a nie dzielić

- W moim głębokim przekonaniu, czas podpisać nowe dobrosąsiedzkie porozumienie, które uwzględni to, co zbudowaliśmy w naszych relacjach przynajmniej w ostatnich miesiącach - powiedział w niedzielę Duda, cytowany przez agencję Ukrinform.

Jak pisze Ukrinform, według polskiego prezydenta rosyjska agresja pokazała, że sieć połączeń drogowych, kolejowych i infrastrukturalnych między Ukrainą a Polską jest niewystarczająca i trzeba to nadrobić.

- Granica polsko-ukraińska powinna łączyć, a nie dzielić - mówił Duda i podkreślił, że przejawem dobrych stosunków polsko-ukraińskich będzie szybkie połączenie kolejowe między Kijowem a Warszawą.

Prezydent RP do Ukraińców: Wasze rodziny są w Polsce gośćmi - nie uchodźcami

- Drodzy ukraińscy przyjaciele, chciałbym żebyście wiedzieli, że wasi bliscy, żony, rodzice, dzieci, wnuki, te miliony ludzi, które musiały wyjechać z Ukrainy także do Polski, uciekając dziś przed tragedią wojny, nie są dziś w naszym kraju uchodźcami, są naszymi gośćmi - powiedział prezydent.

Zapewnił że Ukraińcy uciekający do Polski przed wojną są w naszym kraju bezpieczni.

- Kiedy tak dzielnie walczycie w obronie niepodległości swojego kraju, oni są w polskich domach bezpieczni i bezpiecznie będą mogli powrócić do swojej ojczyzny po tym, jak pokonacie rosyjskiego okupanta - powiedział Duda. - Wierzę, że tak właśnie będzie - dodał.

Andrzej Duda przypomniał także słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że razem, Polaków i Ukraińców, jest ponad 80 milionów i że razem jesteśmy silniejsi. "Nie wolno nam tej szansy zmarnować" - powiedział prezydent Polski.

- Wspólnie go zbudujemy - powiedział przy aplauzie ukraińskich parlamentarzystów Andrzej Duda.

Prezydent Polski: Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości

- Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości - powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

- Pojawiły się niepokojące głosy, mówiące, że Ukraina powinna poddać się żądaniom Putina - powiedział Duda - Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości… nic o tobie bez ciebie".

Andrzej Duda: Nie spocznę, dopóki Ukraina nie zostanie członkiem Unii Europejskiej

- Jeśli Ukraina zostanie poświęcona z... powodów ekonomicznych czy ambicji politycznych - choćby centymetr jej terytorium - będzie to ogromny cios nie tylko dla narodu ukraińskiego, ale dla całego świata zachodniego - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił, że Polska jest zdecydowanym zwolennikiem surowych sankcji wobec Rosji i zdecydowanie popiera członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.

- Nie spocznę, dopóki Ukraina nie zostanie członkiem Unii Europejskiej - zapowiedział polski prezydent.

"Wolny świat ma dziś twarz Ukrainy"

- Pomimo wielkich zniszczeń, pomimo strasznych zbrodni, wielkiego cierpienia, którego każdego dnia doświadcza ukraiński naród, rosyjscy najeźdźcy nie złamali Was, nie udało im się to i wierzę w to głęboko, że nigdy im się to nie uda. Chcę to dziś powiedzieć z całą mocą: wolny świat ma dziś twarz Ukrainy - oświadczył prezydent Polski.

Dziękował za zaszczyt przemawiania w miejscu gdzie - jak powiedział - "bije serce wolnej niepodległej i demokratycznej Ukrainy". Prezydent podkreślił, że to ogromny przywilej i wyróżnienie, które traktuje jako wielki gest przyjaźni wobec Polski i Polaków.

"Barbarzyńscy najeźdźcy muszą za swoje czyny odpowiedzieć przed międzynarodowymi trybunałami"

- Jestem dziś w pięknym, dumnym Kijowie, stolicy wolnej, niepodległej, demokratycznej Ukrainy, która prawie od 90 dni stawia bohaterski opór barbarzyńskiej agresji - powiedział prezydent.

Przypomniał, że wizytę w Kijowie złożył 23 lutego, dzień przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji, by wspierać Ukrainę i jej naród, a także by zapewnić, że Polska nigdy nie zostawi Ukrainy samej.

Kolejną wizytę prezydent Duda złożył w Kijowie w połowie kwietnia, by rozmawiać o pomocy dla Ukrainy.

- Podczas tamtej wizyty w Kijowie byłem także w Borodziance i w Irpieniu. Na własne oczy widziałem ślady zbrodni, ogrom ludzkiego nieszczęścia, cierpienie, ból, zburzone domy, niewyobrażalną tragedię waszego narodu - mówił.

- Wiem, jak strasznych czynów dopuścili się w Buczy i innych miejscach barbarzyńscy najeźdźcy. Muszą za to odpowiedzieć przed międzynarodowymi trybunałami; to rzecz konieczna jeżeli świat ma być światem sprawiedliwym i wolnym - oświadczył Duda.

Prezydent Andrzej Duda wystąpił w Radzie Najwyższej Ukrainy w Kijowie, 22 maja 2022 r. (fot. Jakub Szymczuk/KPRP/PAP)Prezydent Andrzej Duda wystąpił w Radzie Najwyższej Ukrainy w Kijowie, 22 maja 2022 r. (fot. Jakub Szymczuk/KPRP/PAP)

Prezydent Andrzej Duda jest pierwszym przywódcą obcego państwa, który od początku rosyjskiej agresji przemawiał w ukraińskim parlamencie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Prezydent Duda w Kijowie: Czas na nowe porozumienie Polski i Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.