Przed nami załamanie pogody. IMGW ostrzega przed wiatrem, opadami i trudnymi warunkami

Przed nami załamanie pogody. IMGW ostrzega przed wiatrem, opadami i trudnymi warunkami
fot. Chandler Cruttenden / Unsplash
PAP / pk

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w weekend Polska w dalszym ciągu znajdować się będzie pod wpływem niżu, przemieszczającego się znad Polski centralnej nad Litwę i dalej na północny wschód kontynentu.

IMGW-PIB podał, że w piątek zachmurzenie będzie na ogół duże, ale na południu spodziewane jest więcej przejaśnień i dużo słońca. Na północy wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a spodziewany przyrost pokrywy wynosi około 5 cm. W centrum i na południu będzie padał deszcz. Na północnym wschodzie wystąpią z kolei opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od -1 st. C na Suwalszczyźnie, około 7 st. C w centrum, do 16 st. C na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, prawie w całym kraju porywisty, w górach wzmagający się do dość silnego, z kierunków południowych. Wysoko w górach wiatr w porywach osiągnie do 90 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne.

DEON.PL POLECA
W nocy z piątku na sobotę wystąpią opady w całym kraju, a silniejsze opady śniegu na Pomorzu i w górach, do 15 cm, poza tym deszcz i deszcz ze śniegiem, a na północy deszcz marznący powodujący gołoledź. Na zachodzie i południu kraju suma opadów wyniesie do 15 mm. Termometry pokażą od -3 st. C na północy, około 4 st. C w centrum, do 6 st. C na Podkarpaciu. Wiatr na wschodzie będzie słaby, na zachodzie i nad morzem umiarkowany, wysoko w Sudetach dość silny i silny, w porywach do 75 km/h na zachodzie i do 110 km/h w Sudetach, powodujący zawieje i zamiecie.

W weekend będzie mocno wiało. Spadnie też śnieg

IMGW prognozuje silny wiatru - do 80 km/h na nizinach i do 120 km/h w górach. W wielu miejscach spadnie też więcej śniegu, nawet do 15 cm na niżu. Warunki na drogach będą trudne, w centrum i na północy kraju wystąpią opady marznące i gołoledź. W niedzielę przejściowy wzrost ciśnienia, ale od poniedziałku ponowna wędrówka niżów nad Polską i porywisty wiatr.

W sobotę będzie przewaga zachmurzenia dużego z większymi przejaśnieniami. Wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu w całym kraju. Na Pomorzu i w górach spadnie do 10 cm śniegu, poza tym od 3 do 7 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od 0 st. C na północy, około 5 st. C w centrum, do 7 st. C na południowym wschodzie. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, na południu do 80 km/h, w górach do 120 km/h, zachodni i północno-zachodni. W nocy z soboty na niedzielę nastąpi spadek temperatury do -5 st. C i słabnące opady śniegu, do 5 cm na północy.

W niedzielę nadal będzie pochmurno z przelotnymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o kilka centymetrów. Temperatura maksymalna wyniesie od 0 st. C na północy do 5 st. C na zachodzie. Wiatr będzie nadal umiarkowany i dość silny, nad morzem silny do 40 km/h, w porywach do 60 km/h, nad morzem do 80 km/h, z północnego zachodu.

W poniedziałek wzrośnie temperatura

W poniedziałek wciąż będzie pochmurno i wietrznie, ale cieplej. W całym kraju wystąpią opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od około 3 st. C na północnym wschodzie, 8 st. C w centrum, do 12 st. C na zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, nad morzem silny do 40 km/h, w porywach do 65 km/h, nad morzem do 75 km/h, z południowego zachodu i południa.

We wtorek pojawi się więcej słońca i zanik opadów, tylko na północy i wschodzie będzie jeszcze pochmurno i tam należy spodziewać się słabego, przelotnego deszczu. W nocy będzie dość ciepło, od 2 st. C na wschodzie, 6 st. C w centrum, do 8 st. C na zachodzie. Temperatura w dzień wyniesie od 8 st. C na północy do 15 st. C na południu. Wiatr będzie nadal umiarkowany i dość silny, nad morzem silny do 30 km/h i w porywach do 80 km/h, na nizinach do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

W środę spodziewane jest ponownie pogorszenie pogody. Będzie pochmurno z opadami deszczu, na zachodzie i północy też deszczu ze śniegiem. Nad ranem na termometrach słupki pokażą od 1 st. C na północy, 5 st. C w centrum, do 7 st. C na południu. Temperatura maksymalna wyniesie od 4 st. C na północy do 12 st. C na Podkarpaciu. Wiatr w dalszym ciągu będzie porywisty, nad morzem w porywach osiągnie do 80 km/h, na niżu do 55 km/h.

W czwartek na południu będzie pogodnie, bez opadów i do 11 st. C. Poza tym pochmurno z opadami deszczu, na północy też deszczu ze śniegiem i od 4 st. C do 8 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, w porywach do 60 km/h.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Thomas Keating OCSO

Czym jest modlitwa głębi i jak zacząć ją praktykować?
W jaki sposób zasmakować jej duchowych owoców: pokoju, skupienia, poczucia Bożej obecności?
Jak łączyć kontemplację z działaniem?

Ojciec Thomas Keating (1923–2018), założyciel i duchowy...

Skomentuj artykuł

Przed nami załamanie pogody. IMGW ostrzega przed wiatrem, opadami i trudnymi warunkami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.