Puchar Świata w skokach: Piotr Żyła na 7. miejscu w Bischofshofen

PAP/Grzegorz Momot
PAP / pk

Piotr Żyła zajął siódme miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w austriackim Bischofshofen. To jego najlepszy występ w sezonie. Paweł Wąsek został zdyskwalifikowany za nieprawidłowy kombinezon. To już drugi taki przypadek tego zawodnika w sezonie.

Zwyciężył Norweg Marius Lindvik. Na 27. pozycji został sklasyfikowany Dawid Kubacki. Drugie miejsce wywalczył Norweg Halvor Egnar Granerud, a trzeci był Austriak Jan Hoerl.

Tuż za podium uplasował się zwycięzca niedawnego Turnieju Czterech Skoczni i lider Pucharu Świata Japończyk Ryoyu Kobayashi.

Lindvik odniósł czwarte w karierze zwycięstwo w konkursie Pucharu Świata, ale pierwsze w tym sezonie. Na podium PŚ stanął po raz 15.

Awansu do finału nie wywalczyli pozostali Polacy. Andrzej Stękała uzyskał 123 m i był 36., a 48. Jakub Wolny po słabym skoku na odległość 112 m.

Z rywalizacji w 1. serii odpadł także Paweł Wąsek - 124 m. Polak został zdyskwalifikowany za nieprawidłowy kombinezon. To już drugi taki przypadek tego zawodnika w sezonie, po raz pierwszy został zdyskwalifikowany 12 grudnia 2021 w Klingenthal.

Konkurs rozegrano w dość równych warunkach, niezbyt silny wiatr praktycznie wszystkim wiał z tyłu. Po pierwszej serii prowadził Austriak Philipp Aschenwald - 139 m. Drugi był Kobayashi - 135 m, trzeci Granerud - 133,5 m, czwarty Lindvik - 133,5 m, a piąty Żyła, który osiągnął, co było drugą odległością serii. Do miejsca na podium Polaka dzieliło niespełna dwa punkty.

W finale Polak doleciał do 132,5 m i spadł w klasyfikacji końcowej o dwie pozycje.

- Jestem zadowolony, oba skoki były niezłe, choć pierwszy jednak lepszy. W tym drugim było trochę gorszego powietrza, dlatego był krótszy. Trzeba szanować siły na niedzielę - powiedział przed kamerami Eurosportu Żyła, który w sobotę poprawił swój najlepszy wynik w sezonie, tj. 11. lokatę w Ga-Pa.

Na progu "spalił" się Aschenwald osiągając 131,5 m. Także Kobayashi nie odleciał rywalom, uzyskał 133,5 m i wypadł z czołowej trójki.

Za to wielką klasę pokazał Lindvik. Oddał najdłuższy skok w tej serii 139 m i zapewnił sobie pierwsze w tym sezonie zwycięstwo w PŚ.

W niedzielę w Bischofshofen odbędzie się konkurs drużynowy.

Źródło: PAP / pk