Putin zamierza przejąć amerykańskie aktywa. To jego odwet za decyzję USA

Putin zamierza przejąć amerykańskie aktywa. To jego odwet za decyzję USA
Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
PAP / pk

Dyktator Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Jak pisze agencja Reutera, według ekspertów i ekonomistów zdolność Rosji do przejmowania zagranicznych aktywów została ograniczona przez malejące inwestycje innych krajów po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Moskwa może jednak sięgać po środki pieniężne inwestorów prywatnych.

Podpisany w czwartek przez Putina dekret zakłada, że rosyjski podmiot będzie miał możliwość zwrócenia się do rosyjskiego sądu z wnioskiem o ustalenie, czy jego majątek w USA został przejęty bezpodstawnie i będzie mógł domagać się odszkodowania. Sąd nakaże wówczas, w ramach rekompensaty, przejęcie amerykańskich aktywów lub majątku znajdującego się w Rosji z listy, która będzie sporządzona przez rosyjską rządową komisję ds. sprzedaży aktywów zagranicznych.

Kongres USA wyraził zgodę na konfiskatę rosyjskich aktywów w Ameryce

Zgodnie z dekretem przejęciu podlegać będą udziały w spółkach, nieruchomości, majątek ruchomy i prawa majątkowe w Rosji, będące własnością podmiotów z USA.

DEON.PL POLECA

Były prezydent Dmitrij Miedwiediew przyznał w zeszłym miesiącu, że Rosja posiada niewielką ilość amerykańskiej własności państwowej i że reakcja odwetowa Rosji będzie także obejmować majątek osób prywatnych.

Aktywa wielu inwestorów zagranicznych, zarówno indywidualnych, jak i największych amerykańskich funduszy inwestycyjnych, przechowywane są na specjalnych rachunkach, wprowadzonych przez Rosję wkrótce po ataku na Ukrainę i nałożeniu sankcji na Moskwą. Środków znajdujących się na tych kontach nie można transferować poza Rosję bez zgody władz w Moskwie.

W zeszłym tygodniu sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył, że Kongres wyraził zgodę na konfiskatę rosyjskich aktywów w Ameryce i Waszyngton zamierza z tego skorzystać. Blinken zapowiedział jednocześnie, że USA zamierzają współpracować z państwami G7, które na razie zdecydowały się wykorzystać przychody z wartych ok. 300 mld euro rosyjskich aktywów.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Putin zamierza przejąć amerykańskie aktywa. To jego odwet za decyzję USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.