Rafał Murawski
Dla Rafała Murawskiego najbliższe mistrzostwa Europy będą szczególne - rywalem Polaków w grupie A jest m.in. Rosja, czyli kraj, w którym futbol poznał bardzo dobrze. Od czerwca 2009 do stycznia 2011 roku występował w barwach Rubina Kazań.
Przygoda Murawskiego z rosyjskim klubem trwała tylko półtora roku. Zawodnik już kilka miesięcy przed powrotem z Rosji nie ukrywał, że czuje się tam coraz gorzej. Trudno znosił rozłąkę z rodziną, na dodatek nie zrobił w Kazaniu piłkarskiej furory.
Ostatecznie trafił z powrotem do Lecha, a poznaniacy przy okazji zrobili świetny interes. Sprzedali Murawskiego za 3,2 mln euro, a odkupili za około milion euro.
Pochodzący z Malborka piłkarz nigdy nie żałował, że wybrał ten zawód, choć wiąże się to z pewnymi wyrzeczeniami. Murawski bardzo lubi polską kuchnię, zwłaszcza kotlety schabowe, ale nie może korzystać nadmiernie z jej uroków, ponieważ musi pilnować wagi. W tej sytuacji, niejako z konieczności, polubił kuchnię włoską, bogatą w makarony (niezbędne w menu piłkarza).
Murawski to jeden z niewielu piłkarzy w kadrze Smudy, który wystąpił również na Euro 2008. Wówczas zasłynął tym, że w spotkaniu z Chorwacją (0:1) przebiegł najwięcej kilometrów ze wszystkich polskich zawodników.
- Rafał od początku kariery wyróżniał się ogromną pracowitością na boisku. Był zarówno prowadzącym grę jak i broniącym zawodnikiem - biegał od szesnastki do szesnastki. To wszechstronny piłkarz, bo chociaż gra na pozycji defensywnego pomocnika, posiada dużą umiejętność konstruowania akcji, co pokazał w ostatniej rundzie. Ma też niesamowite serce do walki i zawsze charakteryzował się ogromną wytrzymałością. Jedyną jego słabszą cechą jest brak dynamiki, szybkości, ale na tej pozycji, na której występuje, nie jest to tak istotne. Uważam, że podczas Euro 2012 będzie jednym z ważnych ogniw naszej reprezentacji - mówi Marek Pogorzelczyk, były dyrektor sportowy Amiki Wronki i Lecha Poznań.
Rafał Murawski (Lech Poznań)
ur. 9.10.1981 Malbork
kluby: Arka Gdynia, Amica Wronki, Lech Poznań, Rubin Kazań, Lech Poznań
42A/1; debiut 15.11.2006. Bruksela: Belgia - Polska 0:1
Skomentuj artykuł