Rekord zimna w Rosji. Odnotowano temperaturę minus 60 stopni Celsjusza

Rekord zimna w Rosji. Odnotowano temperaturę minus 60 stopni Celsjusza
Niskie temperatury na "biegunie zimna" (fot. Oleg Kharkhan / depositphotos.com)
PAP / tk

W poniedziałek rano w miejscowości Tomtor w Jakucji, znanej jako "biegun zimna" na Syberii i w całej Rosji, zarejestrowano temperaturę minus 60 stopni Celsjusza; to najniższa temperatura odnotowana od 10 lat - poinformowała Jakucki Zarząd ds. Hydrometeorologii i Monitorowania Środowiska Naturalnego.

Najniższa temperatura od 10 lat

Jest to najniższa temperatura odnotowana w Jakucji i zarazem w całej Rosji w ciągu ostatnich 10 lat oraz jedenasty przypadek temperatury sięgającej minus 60 lub więcej stopni w ciągu minionych 33 lat - oznajmił instytut.

Ojmiakon i pobliska miejscowość Tomtor słyną jako najzimniejsze stale zamieszkane miejsca na świecie, poza naukowymi stacjami badawczymi na Antarktydzie. W lutym 1933 roku zarejestrowano tam minus 67,7 stopnia Celsjusza, co jest uznawane za najniższą oficjalnie potwierdzoną temperaturę w Rosji.

Według niepotwierdzonych doniesień, w tych liczących od kilkuset do około tysiąca mieszkańców osadach odnotowywano jednak jeszcze większe mrozy - minus 72,2 stopni w 2004 roku oraz minus 71,2 stopni w 1924 roku. Roczne amplitudy temperatur w Jakucji, przekraczające 100 stopni Celsjusza, należą do najwyższych na świecie.

DEON.PL POLECA

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
J'nell Ciesielski

Miłość czeka tam, gdzie najmniej się jej spodziewamy

Księżniczka Svetlana ucieka przed krwawą rewolucją do Paryża. W stolicy Francji nie jest jednak bezpiecznie. Trwa wielka wojna, miasto wrze, coraz trudniej znaleźć schronienie.

Kobieta ukrywa się...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rekord zimna w Rosji. Odnotowano temperaturę minus 60 stopni Celsjusza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.