Republikanie zadają rządowi 22 pytania ws. OFE

Republikanie zadają rządowi 22 pytania ws. OFE
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / drr

Republikanie wystosowali w poniedziałek do rządu w trybie pilnym interpelację, zawierającą 22 pytania dot. rządowych planów ws. OFE. Pytają m.in. o ich zgodność z konstytucją i umowami międzynarodowymi oraz o to, czy nie spowodują konieczności wypłaty odszkodowań.

"Najważniejsze wydarzenie jesieni - zarówno w wymiarze gospodarczym jak i politycznym - to przeprowadzenie zmian dotyczących systemu emerytalnego" - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie lider Stowarzyszenia Republikanie poseł Przemysław Wipler.

Przypomniał, że na początku lipca rząd zaproponował trzy warianty zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką. Rząd ma się zająć tą sprawą na początku września.

"Naszym zdaniem wszystkie warianty rozpatrywane przez rząd będą skutkowały poważnymi problemami dla polskich podatników, polskich obywateli, polskich emerytów" - podkreślił Wipler.

Według niego propozycje rządowe mają na celu "położenie rąk na oszczędnościach Polaków" i "zabór OFE, by kupić sobie trzecią kadencję". Zapowiedział, że Republikanie przygotują propozycje chroniące obywateli przed takimi działaniami. Mówił, że jest zwolennikiem wprowadzenia tzw. emerytur obywatelskich, jednakowych dla wszystkich i zachęcania obywateli do gromadzenia własnych oszczędności poprzez zwolnienie z tzw. podatku Belki.

DEON.PL POLECA

Zmiany w OFE, proponowane przez rząd, to - zdaniem Wiplera - kolejne niszczące działanie "po zdewastowaniu funduszu rezerwy demograficznej, który rząd już kilkakrotnie wyczyścił, po podwyższeniu stawki rentowej, podniesieniu danin publicznych i obniżeniu stawek przekazywanych do OFE".

"W związku z tym wystosowałem interpelację, w której zadałem 22 pytania dotyczące dotychczas opracowanych propozycji rządu" - mówił Wipler. Zaznaczył, że jest to interpelacja w trybie pilnym, zatem Republikanie domagają się szybkiej odpowiedzi strony rządowej.

Pytania Republikanów - mówił Wipler - dotyczą przede wszystkim konsekwencji prawnych rządowych propozycji. Wyraził niepokój, że rząd nie wziął pod uwagę "wielu ryzyk i niebezpieczeństw", np. ewentualności wypłaty przez Polskę wielomiliardowych odszkodowań w wyniku postępowań arbitrażowych czy możliwości "poważnego załamania na giełdzie".

Michał Czarnik zasiadający w zarządzie Stowarzyszenia Republikanie przytoczył kolejne pytania: czemu ma służyć reforma OFE, czy rząd przeanalizował jak jego propozycje wpłyną na emerytury, czy może pokazać stosowne wyliczenia.

Chciał, by rząd wyjaśnił, czy Polsce nie grozi krach na giełdzie. Republikanów zastanawia też - mówił - czy propozycje rządowe są zgodne z konstytucją i czy nie naruszają konwencji europejskich, a także czy nie spowodują ryzyka w związku z umowami z różnymi krajami o ochronie wzajemnych inwestycji.

Republikanie pytają też o konsultacje społeczne: dlaczego nie były szerzej zakrojone i nie trwały dłużej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Republikanie zadają rządowi 22 pytania ws. OFE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.