Raport ws. OFE będzie niebawem upubliczniony

Raport ws. OFE będzie niebawem upubliczniony
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / drr

Rządowy raport ws. funkcjonowania OFE jest już gotowy, nanoszone są ostatnie poprawki - powiedział w środę minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Myślę, że za tydzień o tej porze będziemy już mogli o nim dyskutować - dodał.

- Raport jest gotowy, ostatnie pewnie poprawki nanosimy z panem premierem Rostowskim. Myślę, że za tydzień o tej porze będziemy już mogli o nim bogato dyskutować - powiedział minister.

- Z wnioskami z raportu poczekajmy do jego ogłoszenia, ale jest tam bogata ocena zarówno wpływu otwartych funduszy na sytuację gospodarczą, poziom długu, jest też opis funkcjonowania całego systemu zabezpieczenia społecznego, myślę, że ciekawe porównania z innymi krajami - powiedział Kosiniak-Kamysz.

DEON.PL POLECA

Na pytanie PAP, czy raport zostanie upubliczniony, minister odpowiedział: - On będzie przedmiotem debaty publicznej, liczę na szeroką debatę na ten temat, to jest sprawa ważna dla nas wszystkich.

O zakończeniu prac nad raportem ws. OFE mówił w poniedziałek premier Donald Tusk, który dokument już otrzymał. - Dostałem kilka dni temu na stół raport, jaki przygotowali ministrowie pracy i finansów na temat OFE. To jest raport, do którego nas zobowiązuje prawo, czyli przegląd tego, jak OFE do tej pory funkcjonowało. Ten raport będzie niedługo dostępny także szerokiej publiczności i z niego będą wynikały także rekomendacje, co dalej robić z OFE - mówił premier w programie TVP2 "Tomasz Lis. Na żywo". Podkreślił, że "nie ma mowy o tym, żeby państwo sięgnęło po pieniądze, które Polacy odkładali w OFE".

Jak zaznaczył, w raporcie jednym z rekomendowanych wariantów jest dobrowolność odkładania pieniędzy na emeryturę poprzez OFE.

Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów, informował pod koniec maja, że zmiany w funkcjonowaniu OFE, które będą efektem trwającego obecnie przeglądu systemu emerytalnego, wejdą w życie prawdopodobnie od 1 stycznia 2014 roku. Dodał, że obecnie wszystkie warianty zmian są możliwe, a projekty ustaw jesienią trafią do parlamentu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Raport ws. OFE będzie niebawem upubliczniony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.