Rosja: tragedia na Elbrusie. Nie żyje pięciu alpinistów

Rosja: tragedia na Elbrusie. Nie żyje pięciu alpinistów
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

19 alpinistów wspinających się na najwyższy szczyt Kaukazu Elbrus wezwało ratowników na wysokości 5400 m z powodu ekstremalnie trudnych warunków atmosferycznych. Po kilkugodzinnej akcji uratowano 14 wspinaczy. Pozostałych pięć osób zginęło.

Akcja, w której brało udział kilkudziesięciu ratowników, prowadzona była podczas silnych opadów śniegu, przy wietrze, którego prędkość dochodziła do 60 m/sek i temperaturze powietrza minus 20 st. C.

Alpiniści przebywają w szpitalu

Jak przekazał przedstawiciel ministerstwa spraw nadzwyczajnych Rosji Michaił Nadiożdin, 11 alpinistów przetransportowano do szpitala w mieście Nalczik. Trzech uratowanych odmówiło pomocy szpitalnej.

O swojej wyprawie i jej trasie alpiniści zawiadomili zawczasu ministerstwo spraw nadzwyczajnych, co ułatwiło akcję ratunkową.

DEON.PL POLECA

Dotychczas nie podano narodowości uczestników wyprawy.

Elbrus to najwyższy szczyt Kaukazu o wysokości 5642 m n.p.m. Położony jest w Rosji, na terenie Kabardyno-Bałkarii, niedaleko granicy z Gruzją. Jest najwyższym szczytem Rosji. W zależności od interpretacji przebiegu granicy między Europą i Azją Elbrus może być zaliczany do Korony Ziemi jako najwyższy szczyt Europy.

Źródło: PAP / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Kim chcę być? Kim są ludzie wokół mnie i jaki mają na mnie wpływ? Jak oceniam ich i siebie? Co jest moim celem w życiu? Udzielenie szczerej odpowiedzi na te pytania umożliwia człowiekowi lepsze zrozumienie...

Skomentuj artykuł

Rosja: tragedia na Elbrusie. Nie żyje pięciu alpinistów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.