Akcja ratunkowa w Tatrach. TOPR pomogło Litwinom bez ciepłych ubrań i latarek

Akcja ratunkowa w Tatrach. TOPR pomogło Litwinom bez ciepłych ubrań i latarek
fot. Depositphotos
PAP / pk

Wezwanie do centrali TOPR w Zakopanem dotarło po północy. O potrzebujących pomocy Litwinach toprowców poinformowali słowaccy ratownicy górscy.

Ratownicy górscy w poniedziałek rano zakończyli nocną wyprawę po siedmiu obywateli Litwy, którzy utknęli pod Zawratem w Tatrach Wysokich. - Turyści byli zupełnie nieprzygotowani do takiej wyprawy, a jeden z nich miał krótkie spodenki - relacjonował ratownik dyżurny TOPR.

Okazało się, że turyści wyruszyli na wysokogórską wyprawę w niedzielę po południu. Nie posiadali ciepłych ubrań a na szczytach spadł śnieg. Nie mieli też latarek, a szlak po zmroku oświetlali sobie telefonami.

Na Zawracie stracili orientację w terenie

Ratownik dyżurny TOPR Witold Cikowski relacjonował, że Litwini dotarli do Doliny Gąsienicowej i dalej wyruszyli w stronę Przełęczy Zawrat. Tam stracili orientację. Turyści wezwali pomoc dzwoniąc na numer 112, jednak ich telefon odebrały słowackie służby. Słowacy poinformowali z kolei ratowników TOPR.

DEON.PL POLECA

Po poszkodowanych wyruszyło dwóch ratowników - z Kasprowego Wierchu i ze schroniska Murowaniec, a z centrali TOPR wyruszyła grupa ratowników. Poszkodowani zostali sprowadzeni do Czarnego Stawu. Tam jedna z kobiet uskarżających się na ból nogi i ogólne osłabienie została zabrana do noszy i zniesiona na dół. Reszta grupy przy asekuracji ratowników o własnych siłach zeszła do Zakopanego.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Akcja ratunkowa w Tatrach. TOPR pomogło Litwinom bez ciepłych ubrań i latarek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.