W Tatrach góry śmieci. Turyści zostawiają odpady na szlakach

W Tatrach góry śmieci. Turyści zostawiają odpady na szlakach
Fot. Mikita Karasiou / unsplash.com
national-geographic.pl / tk

Turyści, którzy chodzą po Tatrach, coraz częściej zostawiają śmieci na szlakach. Odpady nie tylko psują widoki, lecz również stanowią duży problem dla pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. W tym roku góry odwiedziła rekordowa liczba turystów. Jednak wiąże się z tym duża ilość śmieci przez nich pozostawiona.

Jak podaje national-geographic.pl, na początku sierpnia tego roku rozpoczęła się 10. edycja akcji Czyste Tatry ekoMałopolska. W jej ramach ponad 2 tys. wolontariuszy postanowiło posprzątać góry ze śmieci. W sumie zebrano 569 kilogramów odpadów. Zostały one posegregowane na zmieszane (187,4 kg), papier (89,5 kg), plastik i tworzywa sztuczne (161,2 kg), odpady bio (20,6 kg) oraz szkło (130,4 kg).

Turyści odpowiedzialni za śmieci

Za śmieci w Tatrach odpowiedziani są turyści, którzy zostawiają odpady na szlakach, zamiast wziąć je ze sobą i wyrzucić do kosza.

W internecie można zobaczyć zdjęcia śmieci, które niszczą nie tylko malownicze widoki Tatr, ale także ich przyrodę. Komentujący tak reagują na te obrazy: „Zawsze mnie to dziwiło. Produkty w opakowaniach potrafi przynieść każdy, ale już puste opakowania im ciążą” – pisze jeden z internautów.

DEON.PL POLECA

Poza śmieciami spory problem stanowią także dzikie toalety, z których tłumnie korzystają turyści.

Źródło: national-geographic.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Zając

Człowiek, który został Prymasem Tysiąclecia

Czy można spotkać Prymasa z czasów, gdy był jeszcze zwykłym księdzem, uczniem, dzieckiem? Co łączyło go z Janem Pawłem II, a co z Bolesławem Bierutem? Wspomnienia, luźne myśli, zapamiętane przez...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Tatrach góry śmieci. Turyści zostawiają odpady na szlakach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.