Rosja żąda od NATO, aby wycofało się z obietnicy przyjęcia do sojuszu Ukrainy i Gruzji

Rosja żąda od NATO, aby wycofało się z obietnicy przyjęcia do sojuszu Ukrainy i Gruzji
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. EVGENY ODINOKOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
PAP/mk

Rosja przekazała NATO żądanie, aby sojusz wycofał się ze złożonej Ukrainie i Gruzji obietnicy przyjęcia tych krajów do Paktu Północnoatlantyckiego. Dodatkowo Rosja stawia żądanie, a by w graniczących z nią krajach, należących do NATO - np. w Polsce - nie rozmieszczano broni.

O żądaniach postawionych przez rosyjski MSZ poinformowała agencja Reuters.

"W fundamentalnym interesie bezpieczeństwa europejskiego konieczne jest formalne odstąpienie od decyzji ze szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 roku, że " - napisano w oświadczeniu rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Rosja proponuje "szereg kroków w celu zmniejszenia napięć na granicy z Ukrainą", w tym uzgodnienie bezpiecznych odległości między okrętami i samolotami Rosji oraz NATO, zwłaszcza na Morzu Bałtyckim i Czarnym.

DEON.PL POLECA


Według rosyjskiego oświadczenia Moskwa wezwała także do wznowienia regularnego dialogu obronnego ze Stanami Zjednoczonymi i NATO oraz zaapelowała do Waszyngtonu o przyłączenie się do moratorium na rozmieszczanie pocisków nuklearnych średniego zasięgu w Europie.

Z kolei agencja TASS podała, że rosyjskie MSZ w oświadczeniu pisze, iż "nieodpowiedzialne zachowanie Zachodu w kwestii Ukrainy prowokuje poważne ryzyko wybuchu konfliktu w Europie na dużą skalę". 

Rosyjska dyplomacja podkreśla przy tym, iż chce dialogu z NATO, bo "jest pilnie potrzebny dzisiaj, gdy relacje między Rosją a Zachodem pogarszają się i mogą dojść do punktu krytycznego".

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Rosja żąda od NATO, aby wycofało się z obietnicy przyjęcia do sojuszu Ukrainy i Gruzji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.