Rostowski: pożyczka dla MFW z rezerw

Rostowski: pożyczka dla MFW z rezerw
Minister finansów Jacek Rostowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Pożyczka dla MFW będzie pochodziła z rezerw Narodowego Banku Polskiego i będzie to umowa pomiędzy NBP a Funduszem - powiedział dziennikarzom minister finansów Jacek Rostowski.

- Pożyczka dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego będzie ze strony NBP, z rezerw NBP. Rezerwy walutowe banku nie są dostępne dla budżetu. MFW jest najbardziej wiarygodnym kredytobiorcą na świecie. Pożyczka od NBP - o ile będzie - będzie dla MFW, a nie dla jakiegokolwiek kraju. Będzie to dwustronna umowa między NBP a MFW - powiedział.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy poinformował w piątek, że państwa strefy euro oraz inne kraje UE mają wzmocnić Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) kwotą do 200 mld euro, by ten wspierał zadłużone gospodarki eurolandu. Wzmocnienie MFW może nastąpić na drodze pożyczek banków centralnych krajów unijnych; takiej pomocy nie wykluczył w trakcie szczytu ze strony NBP minister finansów Jacek Rostowski.

W piątek NBP informował, że jest gotów rozważyć propozycje działań na rzecz stabilizacji sytuacji w strefie euro, gdy przyjmą one kształt konkretnych rozwiązań i jest gotów podjąć odpowiednie decyzje dotyczące skali i zaangażowania banku - podał NBP w komunikacie.

DEON.PL POLECA

NBP uważa, że gwałtowne zawirowania na europejskich rynkach wywierają negatywny wpływ na działalność systemu finansowego w Polsce, zaś celem NBP jest działanie na rzecz jego stabilizowania.

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki powiedział w poniedziałek, że decyzje o warunkach i zasadach uczestnictwa Polski pomocy dla MFW zostaną wypracowane w najbliższych dniach, obecnie resort finansów nie jest w stanie podać szczegółów, ale nie będzie to kwota 10 mld euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rostowski: pożyczka dla MFW z rezerw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.