Rząd Iraku oferuje powrót do kraju migrantom znajdującym się na granicy białorusko-polskiej

Rząd Iraku oferuje powrót do kraju migrantom znajdującym się na granicy białorusko-polskiej
Grupa imigrantów przy granicy polsko-białoruskiej w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy (fot. PAP/16 Dywizja Zmechanizowana)
PAP/mk

Irak chce zorganizować powrotne loty do kraju tym spośród migrantów znajdujących się nad granica Białorusi z Polską, którzy wyrażą wolę dobrowolnego powrotu do kraju - podała agencja AFP.

Agencja przekazała taka informację, powołując się rzecznika irackiego resortu sprawa zagranicznych.

"Jesteśmy gotowi zorganizować więcej niż jeden lot (...) dla wszystkich tych (Irakijczyków), którzy będą chcieli dobrowolnie powrócić do kraju" - oświadczył rzecznik irackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mohammed al-Sahaf.

Wśród posiadających irackie obywatelstwo migrantów na granicy są w głównej mierze iraccy Kurdowie, którzy uciekają ze swojego autonomicznego regionu w kraju z powodu problemów ekonomicznych i niestabilności - zauważa AFP.

DEON.PL POLECA

By pomóc swoim obywatelom i zapewnić im bezpieczeństwo, na granicę polsko-białoruską wysłano irackich dyplomatów z placówek w Moskwie i Warszawie - tłumaczył al-Sahaf. W zeszłym tygodniu konsulaty białoruskie w Irbilu i Bagdadzie, gdzie wydawano Irakijczykom wizy turystyczne, "zostały tymczasowo zamknięte" - dodał rzecznik.

Tysiące migrantów, sprowadzonych przez białoruski reżim, przebywa na terenach przygranicznych z zamiarem przedostania się do Polski, a tym samym na terytorium UE. Unia Europejska oskarża Białoruś o celowe sprowadzanie ludzi do Europy Wschodniej z wizami turystycznymi, a następnie przemycanie ich na Zachód. 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Walter J. Burghardt

Ważna książka Waltera J. Burghardta traktuje o szeroko dziś dyskutowanym zagadnieniu sprawiedliwości, tak istotnym dla Jana Pawła II, a zbyt rzadko podejmowanym w polskiej literaturze. Autor omawia główne aspekty współczesnego życia społecznego, politycznego, a nawet...

Skomentuj artykuł

Rząd Iraku oferuje powrót do kraju migrantom znajdującym się na granicy białorusko-polskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.