Rzadkie zjawisko przyrodnicze w USA. Zdarza się raz na 221 lat

Rzadkie zjawisko przyrodnicze w USA. Zdarza się raz na 221 lat
Fot. Depositphotos
PAP / pk

Niektóre obszary Stanów Zjednoczonych doświadczą wiosną tego roku rzadkiego zjawiska naturalnego polegającego na jednoczesnym pojawieniu się dwóch olbrzymich rojowisk cykad wieloletnich.

Miliardy tych owadów mają zacząć wychodzić spod ziemi w okolicach kwietnia - podał Reuters.

DEON.PL POLECA
Dwa rojowiska - jedno koncentrujące się w stanach Środkowego Zachodu, a drugie Południa i Południowego Zachodu, z niewielkim obszarem pokrywania się w Illinois - pojawiają się jednocześnie tylko raz na 221 lat.

W odróżnieniu od zwykłych cykad - które wyrajają się stopniowo przez długi czas - te wieloletnie wychodzą spod ziemi w sposób zsynchronizowany w tym samym roku, od końca kwietnia do czerwca.

Na ponad 3000 gatunków cykad na całym świecie zaledwie 9 jest wieloletnich, z czego siedem (z rodzaju Magicicada) występuje w Ameryce Północnej. W tym roku wyroją się jednocześnie cykady lęgu XIII, pojawiające się co 17 lat, oraz cykady lęgu XIX, wychodzące spod ziemi co 13 lat. Po raz ostatni zdarzyło się to w 1803 r.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rzadkie zjawisko przyrodnicze w USA. Zdarza się raz na 221 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.