Rzecznik MZ: Rozpędza się V fala epidemii

Rzecznik MZ: Rozpędza się V fala epidemii
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

V fala epidemii rozpędza się. Świadczy o tym zwiększający się z dnia na dzień udział przypadków zakażenia omikronem – podkreślił we wtorek w czasie briefingu Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz powiedział, że widać wzrost zakażeń w województwach, które pierwsze przechodziły IV falę.

- Mamy dzisiaj 65-procentowe wzrosty - porównując okres siedmiodniowy - na Podkarpaciu, ponad 40-procentowe wzrosty w woj. mazowieckim i lubelskim. Mamy też ponad 30-procentowe wzrosty w województwie małopolskim - wyliczył.

Rzecznik powiedział, że mamy w Polsce 709 przypadków wariantu omikron, co stanowi już praktycznie 19 proc. wszystkich przypadków.

- Udział omikronu o 1-2 proc. z dnia na dzień zdecydowanie się zwiększa. To świadectwo rozpędzającej się V fali - zaznaczył.

- Jeszcze bardziej wskazuje na to, że V fala zaczyna się rozpędzać wynikowość testów. Już 7 województw notuje pozytywne wyniki w ponad 20 proc. próbek. To świadectwo tego, że coraz więcej omikronu w badanych próbkach wykrywamy - zaznaczył.

Dodał, że we wtorek zanotowano 377 zgonów z powodu COVID-19, z czego zmarły 293 osoby niezaszczepione.

- To najlepsze świadectwo, że jeżeli nie będziemy się szczepić, to może nas dotknąć ta najtragiczniejsza z konsekwencji zakażenia - powiedział.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rzecznik MZ: Rozpędza się V fala epidemii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.