Samonaprawiający się plastik nadzieją dla ludzkości? Rozkłada się w miesiąc i jest niepalny

Samonaprawiający się plastik nadzieją dla ludzkości? Rozkłada się w miesiąc i jest niepalny
Naukowcy opracowali samonaprawiający się plastik (fot. Robert Ruggiero / unsplash.com)
PAP / tk

Opracowany przed kilkoma laty plastik, który sam się naprawia i można go wielokrotnie wykorzystywać, właśnie stał się jeszcze lepszy. Sztuczne składniki naukowcy zamienili w nim na naturalne i teraz, bakterie mogą rozłożyć go w ciągu miesiąca.

W 2016 roku eksperci z Uniwersytetu Konstancji przedstawili plastik, który jest twardszy od typowych tworzyw, niepalny, a niektóre uszkodzenia same się w nim naprawiają.

Wytwarza się go w temperaturze pokojowej, bez toksycznych rozpuszczalników. To nie wszystko – przed utwardzeniem, można go łatwo uformować w praktycznie dowolny kształt, a po dodaniu wody można go z powrotem zmienić w miękką formą i ukształtować ponownie. Od czasu jego prezentacji wynalazek zyskał szerokie zainteresowanie przedstawicieli przemysłu. Od teraz ma kolejną, ogromną zaletę – stał się biodegradowalny.

- Wcześniej do produkcji naszego mineralnego plastiku wykorzystaliśmy kwas poliakrylowy. Chemicznie rzecz ujmując, kwas ten ma ten sam szkielet, co polietylen, który słabo się rozkłada i stanowi duży problem w środowisku naturalnym – zaznacza kierujący zespołem prof. Helmut Cölfen.

Zamiast typowych syntetycznego składnika, w nowej wersji plastiku badacze zastosowali składnik naturalny – kwas poliglutaminowy. Jest on łatwo dostępny, a jednocześnie liczne mikroby naturalnie żyjące w środowisku potrafią go rozkładać.

W przeprowadzonych dotąd testach mikroorganizmy obecne w leśnej glebie zaczynały trawić plastik w ciągu 5 dni, a po 32 dniach był już całkowicie rozłożony.

- Nasz nowy, mineralny plastik ma wszystkie zalety poprzedniego, ale ma także decydującą przewagę – jego podstawowy składnik – kwas poliglutaminowy – można wytwarzać z pomocą mikroorganizmów i jest całkowicie biodegradowalny – podkreśla prof. Cölfen.

O wynikach poinformowano w piśmie "Small Methods".

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tiago Forte

Uporządkuj swoje informacje, znajduj je w kilka sekund i uwolnij swoją kreatywność!

Po raz pierwszy w historii możemy sięgać do wiedzy w każdej chwili, z każdego miejsca na świecie. Nigdy nie było lepszego czasu na...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Samonaprawiający się plastik nadzieją dla ludzkości? Rozkłada się w miesiąc i jest niepalny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.