Sanepid informuje o pojawieniu się sinic. Gdzie nie wolno się kąpać?

Sanepid informuje o pojawieniu się sinic. Gdzie nie wolno się kąpać?
Zdj. ilustr. Fot. depositphotos.com
PAP/mk

Sanepid ogłosił listę 15 kąpielisk, z których nie można korzystać, ponieważ doszła tam do zakwitu sinic. Wyłączone z użytkowania kąpieliska znajdują się m.in. w Gdyni, Sopocie i Jastrzębiej Górze.

Woda nieprzydatna do kąpieli z uwagi na zakwit sinic jest w kąpieliskach nad morzem w Gdyni, Sopocie i Jastrzębiej Górze oraz nad Jeziorem Żarnowieckim w Lubkowie-DPS oraz w miejscowości Czarlina nad jez. Radolne przy OW Gdańskiej Stoczni "Remontowa" im. J. Piłsudskiego S.A. - informuje sanepid. Inspekcja sanitarna na swojej stronie internetowej poinformowała w czwartek, że woda we wszystkich kąpieliskach w Gdyni i Sopocie oraz w dwóch w Jastrzębiej Górze jest nieprzydatna do kąpieli z uwagi na zakwit sinic. Sanepid wskazał, że nie powinno się kąpać w: Jastrzębiej Górze przy wejściu nr 22 i 23; w Gdyni na plażach - w Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie oraz w Sopocie - Sopot-Kamienny Potok-Koliba, wejścia - 13-17, Parku Północnym, K22, Łazienkach Południowych I oraz II, wejściu 32A-33.

Dodatkowo woda nieprzydatna do kąpieli jest w kąpielisku nad Jeziorem Żarnowieckim w Lubkowie-DPS oraz w miejscowości Czarlina nad jeziorem Radolne przy OW Gdańskiej Stoczni "Remontowa" im. J. Piłsudskiego S.A.

Z aktualnych danych zamieszczonych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w czwartek w południe na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami - woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać.

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody. Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Sanepid informuje o pojawieniu się sinic. Gdzie nie wolno się kąpać?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.