Skwer Bohaterskiego Mariupola. Gdańsk oddaje hołd Ukraińcom

Skwer Bohaterskiego Mariupola. Gdańsk oddaje hołd Ukraińcom
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Gdańscy radni przyjęli uchwałę, zgodnie z którą skwerowi u zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki nadana została nazwa Skwer Bohaterskiego Mariupola. Była to propozycja mera tego miasta Wadym Bojczenko.

Z wnioskiem o nadanie nazwy Skwer Bohaterskiego Mariupola wystąpili Radni Miasta Gdańska. Uchwała w trakcie czwartkowej sesji została przyjęta jednogłośnie - poinformowało w komunikacie biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Skwer znajduje się w Gdańsku Wrzeszczu u zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki, niedaleko Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej.

Gdańsk dla Ukrainy

Cytowany w komunikacie Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi, po przegłosowaniu uchwały powiedział, że jest wdzięczny za podjęcie takiej decyzji. "To jest naprawdę bardzo ważna decyzja dla Ukraińców i Ukrainy. Mariupol stał się jednym z symbolicznych punktów rosyjskiego barbarzyństwa. Bo to, co dzieje się w Mariupolu to już nie jest wojna. To zniszczenie miasta i wszystkich jego mieszkańców - od tych najmłodszych do najstarszych" - stwierdził.

Dodał również, że Mariupol - wbrew wszystkim deklaracjom przywódcy rosyjskiego - nadal się broni. "To miasto i walka w tym mieście jest symbolem. Symbolem sprzeciwu narodu ukraińskiego przeciw agresji Rosji. Ta walka będzie trwać do końca, do zwycięstwa" - zapewniał cytowany w komunikacie.

W uzasadnieniu uchwały radni napisali, że Mariupol był miastem podobnym do Gdańska – otwartym, leżącym nad brzegiem morza, z podobną liczba mieszkańców. "Był… bo praktycznie został zrównany z ziemią w trakcie ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, który rozpoczął się 24 lutego 2022 roku. Symbolem okrucieństwa najeźdźcy stał się zbombardowany Teatr Dramatyczny, w którego podziemiach chroniły się tysiące cywilów, głównie kobiet i dzieci, a obiekt został oznaczony widocznym z powietrza słowem ???? (dzieci). Choć dziś Mariupol wygląda jak Gdańsk po zakończeniu II wojny światowej czy Warszawa po Powstaniu Warszawskim, choć brakuje wody, żywności i leków, oblężone miasto wciąż się broni. Nie opuścili go ani wszyscy mieszkańcy, ani bohaterscy obrońcy" - pisali radni.

Porównali Mariupol do Westerplatte. "Miasto już stało się legendą, symbolem wiernego oporu wobec zbrodniczej agresji. Jesteśmy pełni podziwu dla męstwa obrońców Mariupola, którzy bronią swojego miasta, ojczyzny i wszystkich drogich nam wartości europejskich. Wierzymy w ich sukces". Na końcu uzasadnienia radni napisali, że "Wszyscy jesteśmy z Mariupola".

Nazwę Skwer Bohaterskiego Mariupola zaproponował podczas poprzedniej sesji Rady Miasta mer Mariupola Wadym Bojczenko, który połączył się z radnymi przez łącze internetowe. Pod koniec obrad sesji poinformowano, że w tej sprawie stworzono projekt wszystkich trzech klubów radnych i zostanie on przedstawiony w trakcie sesji zaplanowanej na 28 kwietnia.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Skwer Bohaterskiego Mariupola. Gdańsk oddaje hołd Ukraińcom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.