Śląskie/ Setki osób na śniadaniu wielkanocnym dla samotnych

Śląskie/ Setki osób na śniadaniu wielkanocnym dla samotnych
Zdjęcie poglądowe - depositphotos.com (208554416)
PAP / pzk

Kilkaset samotnych osób spotkało się w niedzielę w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach na śniadaniu wielkanocnym organizowanym przez Fundację Wolne Miejsce. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9.00, a kolejka przed wejściem na wydarzenie nie maleje.

„Święta to szczególny czas, kiedy osoby samotne najgorzej się mają, kiedy są smutne, kiedy nikt ich nie zaprasza. Więc to my ich zapraszamy. Tu wolne miejsce znajdzie każdy, kto potrzebuje” – powiedział prezes fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski. Na gości czekają tradycyjne potrawy m.in. żurek, kiełbaski, sałatki, ciastka oraz herbata. „Przygotowania zaczęliśmy już w środę od gotowania w Ministerstwie Samotności. Grono wolontariuszy już działało i kroiło warzywa, gotowało jajka i przygotowywało sałatki. Zobaczymy jeszcze, ile osób przyjdzie, ale spodziewamy się ponad trzech tysięcy gości, więc jak najbardziej jesteśmy przygotowani” – podkreśliła koordynatorka śniadania wielkanocnego Katarzyna Kobier.

Kolejka do wejścia jest ogromna, a ludzie cały czas dochodzą. Na śniadanie wielkanocne zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej. „Byłam też na Boże Narodzenie i naprawdę człowiek się czuł lepiej przez tych parę godzin. Na co dzień jest tak samotnie, nie ma do kogo się odezwać. A tutaj jest bardzo przyjemnie. Wychodzi się zadowolonym. Jest też bardzo dobre jedzenie” – powiedziała uczestniczka śniadania Teresa Korzeniec, która przyjechała na nie z Dąbrowy Górniczej.

Idea świątecznych posiłków dla samotnych wyrosła ze spotkań organizowanych od lat przez pomysłodawcę i koordynatora akcji Mikołaja Rykowskiego. Początkowo, ponad dwie dekady temu, wraz z żoną zaprosił on do siebie na Wigilię samotnego sąsiada. W kolejnych świątecznych spotkaniach Rykowskiego uczestniczyło po kilka, kilkanaście osób. „Co roku przychodzi coraz więcej osób i to pokazuje, ile jest osób potrzebujących. Ważne jest właśnie to, że pomagamy takim osobom. Nawet jakby miała przyjść jedna osoba to jest to warte” – powiedziała koordynatorka.

DEON.PL POLECA

Samotne osoby podczas śniadania mają okazję do rozmowy i do zapoznania się. Podczas wydarzenia obowiązuje zasada, że nikt nie może siedzieć przy stole sam. Często również zdarza się, że osoby, które uczestniczyły na Wigilii bądź Wielkanocy wracały na spotkania, ale już jako wolontariusze. Podczas tegorocznego śniadania wielkanocnego wolontariuszy jest około dwustu. Z czasem przedsięwzięcie zyskało wsparcie władz samorządowego Parku Śląskiego, a potem też Katowic i kolejnych okolicznych miast. Prócz spotkań wigilijnych zainicjowano śniadania wielkanocne. Wydarzenia organizowane początkowo jednocześnie w kilku miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zaczęła koordynować założona przez Rykowskiego fundacja Wolne Miejsce.

W 2019 r. zamiast większej liczby wydarzeń w poszczególnych miastach ich gospodarze i zarząd Wolnego Miejsca, przy wsparciu Metropolii, zorganizowali wspólne śniadanie wielkanocne, a potem wigilię w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W latach 2020-2022, w czasie pandemii, śniadania wielkanocne i wigilie odbyły się w innej formule: przedstawiciele fundacji sami, przy wsparciu wolontariuszy, dowozili potrzebującym paczki ze świątecznymi posiłkami i upominkami. W ubiegłoroczne Boże Narodzenie przy wigilijnych stołach zasiadło ponad 4 tys. osób. W Katowicach od października ubiegłego roku działa utworzone przez Fundację Wolne Miejsce Społeczne Ministerstwo Samotności przy ul. Mikołowskiej 44. Osoby samotne mogą spędzić tam czas, zjeść tani posiłek czy wziąć udział w różnych zajęciach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler

Opowieść o miłości, szaleństwie i zarazie

Spinalonga zrobiła na nim ogromne wrażenie. Wracali tam z Agą kilkakrotnie, bez celu, po prostu pomilczeć. Żadne inne miejsce nie nadawało się do tego lepiej niż wyspa ciszy.
...

Skomentuj artykuł

Śląskie/ Setki osób na śniadaniu wielkanocnym dla samotnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.