"Spiegel": decyzja zapadła, Niemcy wyślą czołgi Leopard na Ukrainę

"Spiegel": decyzja zapadła, Niemcy wyślą czołgi Leopard na Ukrainę
Niemcy mają przekazać Ukrainie czołgi Leopard 2 (fot. PAP/EPA/VALDA KALNINA)
PAP / tk

Decyzja zapadła: Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2. Według informacji portalu tygodnika "Spiegel" w grę wchodzi co najmniej jedna kompania Leopardów 2A6. Rząd niemiecki chce zezwolić na eksport Leopardów, które są własnością innych państw, np. Polski.

Niemiecką decyzję najwyraźniej poprzedziły kilkudniowe intensywne konsultacje z sojusznikami, zwłaszcza w Waszyngtonie. Kanclerz Olaf Scholz zawsze podkreślał, że chce dostarczać czołgi bojowe tylko we współpracy z innymi narodami, np. z USA - czytamy w tekście.

Czołgi dla Ukrainy

We wtorek po południu "Wall Street Journal" podał, że USA rozważają dostarczenie czołgów Abrams. Francja rozważa również dostarczenie Ukrainie czołgów bojowych - pisze "Spiegel". Według informacji "Spiegla" niemieckie czołgi Leopard mają pochodzić z zasobów Bundeswehry.

- Niemcy pod wpływem presji politycznej dokonują potężnej zmiany mentalnej w kontekście wojny na Ukrainie. To kwestia czasu, być może godzin, może dni, kiedy Niemcy ogłoszą przekazanie Leopardów Ukrainie - powiedział dla wp.pl wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

- Jesteśmy autorami presji politycznej na Republikę Federalną Niemiec od samego początku tej wojny, wspólnie z państwami naszego regionu i to jest niezwykle istotne, że Niemcy pod wpływem tej presji politycznej, dokonują potężnej zmiany mentalnej - powiedział Ociepa.

Podkreślił, że zgodnie z prawem przemysłowym wymagana jest zgoda od Niemiec, jako producenta tego sprzętu, na przekazanie Leopardów, będących na stanie armii innych państw, jednak nie wyobraża on sobie, aby "Niemcy się temu sprzeciwiły".

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Pierwszy reportaż z wojny w Ukrainie

„Operacja specjalna” miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Spiegel": decyzja zapadła, Niemcy wyślą czołgi Leopard na Ukrainę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.