Stanowcze kroki wobec rajów podatkowych?

Stanowcze kroki wobec rajów podatkowych?
KE wyliczyła, że każdego roku ze względu na unikanie płacenia podatków Unia Europejska traci 1 bilion euro publicznych pieniędzy.
PAP / slo

Musimy przyjąć bardziej stanowczą postawę wobec rajów podatkowych - uważa unijny komisarz ds. podatkowych Algirdas Szemeta. KE zleciła w czwartek krajom UE, by według wspólnych kryteriów identyfikowały raje podatkowe i umieszczały je na czarnych listach.

Komisja Europejska zaznaczyła, że obecnie definicje rajów podatkowych, którymi posługują się członkowie UE, bardzo się różnią. KE zachęca kraje członkowskie, by stosowały wspólne kryteria, które pozwolą im określić, jakie kraje trzecie powinny być umieszczone na czarnej liście rajów podatkowych.

Umieszczenie na czarnej liście nadszarpnęłoby międzynarodową reputację danego kraju - wskazała KE. Zaleciła też renegocjowanie, zawieszenie, a nawet anulowanie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania z takimi krajami.

- Nie ma żadnych powodów, dla których nasi globalni partnerzy nie mieliby stosować tych samych minimalnych standardów (podatkowych), co kraje członkowskie. Musimy przyjąć bardziej stanowczą postawę wobec rajów podatkowych i musimy to zrobić razem - mówił na konferencji prasowej w Brukseli Szemeta.

DEON.PL POLECA

Ponadto KE zaleciła, by kraje UE podjęły działania na rzecz likwidacji zjawiska tzw. agresywnego planowania podatkowego (ang. aggresive tax planning), stosowanego przez firmy wykorzystując luki prawne lub różnice między systemami podatkowymi poszczególnych krajów.

- Biorąc pod uwagę transgraniczny charakter agresywnych modeli opodatkowania, szczególną wartość ma skoordynowane działanie UE (...). Podejście, które proponuję, może zamknąć luki prawne i utrudnić życie tym, którzy unikają podatków w Europie - przekonywał Szemeta. KE chce, by kraje przejrzały swoje umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajami trzecimi i umieściły w nich zapis, który będzie mówił o tym, iż dany kraj powstrzyma się od opodatkowania określonego przychodu tylko wtedy, gdy jest on opodatkowany w drugim.

Szemeta pytany o to, czy Szwajcaria powinna być uznana za raj podatkowy, przyznał, że kilka reżimów podatkowych w tym kraju nie spełnia kryteriów unijnego kodu postępowania w sprawie opodatkowania biznesu.

- Uruchomiliśmy dialog ze Szwajcarią w sprawie tego, co zrobić z tymi reżimami. Obecnie kilka z nich jest na stole negocjatorów i grupa zajmująca się kodem postępowania ostatnio doszła do wniosku, że jest postęp w tym obszarze - mówił komisarz. Zapewnił, że Unia będzie zabiegała, by te reżimy podatkowe zostały wyeliminowane.

KE wyliczyła, że każdego roku ze względu na unikanie płacenia podatków Unia Europejska traci 1 bilion euro publicznych pieniędzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stanowcze kroki wobec rajów podatkowych?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.