Strajkują Przewozy Regionalne

Strajkują Przewozy Regionalne
Strajkują Przewozy Regionalne (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / ad

Od północy trwa 24-godzinny strajk w Przewozach Regionalnych. Związkowcy nie doszli do porozumienia z zarządem, m.in. co do sposobu działania spółki. Większość pociągów kolejowego przewoźnika nie wyjechało w trasy.

Jak poinformował w środę rano PAP rzecznik Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski, do godziny 7.00 na 590 rozkładowych pociągów na trasy ruszyło 38, głównie w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Odjechały m.in. obsługiwane przez PR pociągi międzynarodowe relacji Szczecin-Berlin i Szczecin-Lubeka.

DEON.PL POLECA

Na Podkarpaciu w środę nie wyjechało 112 pociągów - poinformował PAP w środę rano Krzysztof Pawlak z Podkarpackiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Rzeszowie. Dodał, że wszystkie pociągi, które rozpoczęły kurs przed północą dojechały do stacji końcowych.

Pawlak zaznaczył, że w regionie każdego dnia z usług przewoźnika korzysta ok. 10 tys. osób.

Na Warmii i Mazurach z powodu strajku Przewozów Regionalnych nie odjedzie w środę 168 pociągów, bo tyle połączeń obsługuje w ciągu doby spółka. To połączenia lokalne i międzyregionalne.

Mimo strajku PR na dworcu głównym w Olsztynie panuje spokój, choć pasażerom nie zorganizowano komunikacji zastępczej.

W województwie małopolskim na trasy nie wyjechało do 7.00 rano 40 pociągów - poinformował PAP przewodniczący Związku Zawodowych Kolejarzy Małopolski Krzysztof Knapik.

Powiedział, że została uruchomiona komunikacja autobusowa na linii Kraków - lotnisko Balice. Obsługują ją autobusy krakowskiego MPK.

Około 300 składów Przewozów Regionalnych nie wyjedzie w środę na trasy Dolnego Śląska z powodu strajku w spółce. Na niektórych trasach połączenia zastępcze uruchomiły Koleje Dolnośląskie.

Jak poinformował PAP Andrzej Piech z Dolnośląskiego Zakładu Przewozy Regionalne, do tej pory do Wrocławia nie przyjechał, ani nie odjechał żaden ze składów obsługiwanych przez przewoźnika.

64 pociągi regionalne mogą nie wyjechać w środę na trasy w Podlaskiem z powodu strajku pracowników Przewozów Regionalnych. Do godziny 8.00 odwołano 20 kursów.

Jak poinformowała PAP dyrektor PKP Przewozy Regionalne w Białymstoku Elżbieta Załuska, do strajku przystępują głównie maszyniści oraz kierownicy pociągów. Kasjerki na dworcach pracują normalnie. Udzielają informacji podróżnym, sprzedają bilety na kolejne dni.

Większość pociągów Przewozów Regionalnych nie wyjechało w środę na tory w Pomorskiem w ramach strajku. Ale na kilku trasach pociągi kursowały.

Jak poinformował PAP dyrektor Pomorskiego Zakładu Przewozy Regionalne w Gdyni Zbigniew Labuda, rozpoczęty o północy strajk objął połączenia do Malborka, Słupska, Ustki, Kościerzyny, Chojnic i Tczewa. Dodał, że wyjechało siedem pociągów, w tym m.in. na Hel, do Władysławowa i Smętowa.

Żaden z zaplanowanych pociągów Przewozów Regionalnych w Wielkopolsce nie wyruszył w środę na tory, ze względu na strajk pracowników spółki - poinformował PAP rzecznik Przewozów Regionalnych w Poznaniu Tomasz Andrzejewski.

Każdego dnia w Wielkopolsce kursuje około 250 pociągów spółki Przewozy Regionalne.

Strajk pracowników Przewozów Regionalnych unieruchomił w środę ponad 190 pociągów, które codziennie wyjeżdżają na trasy z dworców w regionie łódzkim. Z Łodzi nie wyjadą 53 pociągi. Na dworcach nie ma wielkiego ruchu.

W Łódzkiem Przewozy Regionalne obsługują codziennie ponad 10 tys. pasażerów. To głównie osoby, które dojeżdżają do pracy.

Żaden pociąg Przewozów Regionalnych nie wyjechał w środę rano na trasę, żaden nie wyjedzie przez cały dzień, do godz. 24.00 - powiedział przewodniczący komitetu strajkowego PR w Lublinie Marek Kielar.

Pociągi Przewozów Regionalnych pozostały na torach postojowych na stacjach. "Nie utrudniamy ruchu innym przewoźnikom" - zapewnił Kielar.

Na Lubelszczyźnie nie uruchomiono komunikacji zastępczej. Na większych dworcach w regionie są punkty informacyjne. Pasażerowie spokojnie przyjęli wiadomość o strajku.

Z powodu strajku żaden pociąg Przewozów Regionalnych nie wyruszył w środę z województwa kujawsko-pomorskiego, za to do Bydgoszczy Głównej przyjechał jeden z Tczewa.

"W naszym regionie na trasę nie wyjechało 45 pociągów, jak też nie przyjechały składy z ościennych województw z wyjątkiem jednego. O godzinie 7.26 na stację Bydgoszcz Główna przyjechał pociąg z Tczewa (Pomorskie), którego załoga nie zastrajkowała, przyjechało nim ok. 40 osób" - powiedział PAP zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych Marek Ostrowski.

Codziennie w województwie kujawsko-pomorskim kursują 243 pociągi Przewozów Regionalnych.

W środę w Lubuskiem nie odjechał ze stacji żaden z pociągów Przewozów Regionalnych - poinformowała PAP dyrektor Lubuskiego Zakładu Przewozów Regionalnych Czesława Bieruta.

Każdego dnia w tym regionie kursują 93 pociągi tego przewoźnika.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Strajkują Przewozy Regionalne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.