Synoptyk IMGW: W piątek zimowa pogoda z deszczem i śniegiem

Synoptyk IMGW: W piątek zimowa pogoda z deszczem i śniegiem
Fot. Atle Mo / Unsplash
PAP / pk

W piątek po południu zrobi się zimowo. Na Mazowszu i Lubelszczyźnie spadnie śnieg. Prawie w całym kraju deszczowo. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie kraju - w okolicach zera stopni Celsjusza - przekazała PAP Anna Woźniak, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W piątek po południu będzie zachmurzenie całkowite. Tylko na północy i zachodzie miejscami mogą się pojawić przejaśnienia. Prawie wszędzie będą głównie opady deszczu, ale na południu oraz północnym wschodzie Polski wystąpią również opady deszczu ze śniegiem, które wieczorem będą przechodzić w śnieg.

Synoptycy spodziewają się, że w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, na Mazowszu oraz Lubelszczyźnie, spadnie od 3 do 5 cm śniegu. Śnieg będzie padał także w rejonach podgórskich i w górach. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 5 do 10 cm, a w wyżej położonych rejonach gór od 10 do 15 cm.

Temperatura maksymalna wyniesie od 0 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, ok. 5 w centrum, do 7 stopni na południu kraju.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Na północy oraz południowym zachodzie porywisty, powieje z prędkością do 55 km/h. Na wschodzie z przewagą kierunku wschodniego, na zachodzie z przewagą kierunku zachodniego.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie będzie całkowite. Tylko na północy mogą się pojawić większe przejaśnienia. Na Suwalszczyźnie być może rozpogodzenia. W całym kraju występować będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w pasie od Pomorza, Warmii przez Mazowsze po Lubelszczyznę, będą to również okresami opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 3 do 6 cm. Śnieg będzie padał także w rejonach podgórskich oraz w górach. W Sudetach i Karpatach spadnie ok. 10 cm śniegu.

Temperatura minimalna wyniesie od minus 4 stopni Celsjusza na północy, ok. 0 stopni w centrum, do 3 na zachodzie kraju. Tam, gdzie temperatura spadnie poniżej zera, należy się spodziewać oblodzenia na mokrych od deszczu drogach oraz chodnikach.

W centrum kraju oraz w Wielkopolsce lokalnie mogą się pojawić mgły ograniczające widzialność do 200 metrów.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Nad morzem oraz na południu porywisty, powieje z kierunku północnego. W górach i rejonach podgórskich mogą występować zawieje i zamiecie śnieżne.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller

Piękno kobiecej emocjonalności

Radość, smutek, euforia, nadzieja, lęk, fascynacja, czułość, gniew, rozpacz, miłość. Świat uczuć jest niezwykły, rozległy i bardzo pogmatwany. Kobiece serce doświadcza go w sposób zupełnie wyjątkowy. Czasami przeżywanie uczuć jest przyjemne i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Synoptyk IMGW: W piątek zimowa pogoda z deszczem i śniegiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.