Syria znajduje się na skraju katastrofy humanitarnej. Tak możesz pomóc

Syria znajduje się na skraju katastrofy humanitarnej. Tak możesz pomóc
(fot. Karol Grygoruk RATS Agency / PAH)
PAH / kk

Syria na skraju katastrofy humanitarnej. W wyniku wielkiej ofensywy militarnej zagrożone jest życie ponad dwóch milionów ludzi mieszkających w północno-wschodniej części kraju. Polska Akcja Humanitarna apeluje o pomoc dla tych, którzy ratunku szukają w irackim Kurdystanie.

 

Trwająca od 9 października ofensywa jest prowadzana na wielką skalę, zaangażowane są w nią oddziały lądowe, lotnictwo i artyleria, co stanowi wielkie zagrożenie dla ludności cywilnej. ONZ szacuje, że od 100 do 300 tys. ludzi może być zmuszonych do szukania schronienia w bezpieczniejszych rejonach. Już teraz wiadomo, że swoje domy musiało opuścić ponad 60 tys. ludzi.

Sytuacja w dotychczas relatywnie spokojnej północno-wschodniej Syrii jest wyjątkowo dramatyczna także dlatego, że mieszkają tam setki tysięcy ludzi, którzy już wcześniej musieli uciekać ze swoich domów. Są wycieńczeni wojną i życiem w ciągłym strachu. W największym niebezpieczeństwie są dzieci, wśród których zawsze jest najwyższa śmiertelność w czasie konfliktów zbrojnych.

DEON.PL POLECA

- Spodziewamy się, że ludzie będą uciekać do obozów zlokalizowanych w irackim Kurdystanie, tuż przy granicy z Syrią – mówi Marcin Podleśny z PAH. W pierwszej kolejności będziemy dostarczać beczkowozami czystą wodę oraz rozdawać zestawy higieniczne.

Ofensywa w północnej Syrii może potrwać wiele dni. W takiej walce łamane są wszelkie prawa i każdy cywil może stać się celem.

- Polska Akcja Humanitarna jest gotowa na pomoc poszkodowanym mieszkańcom Syrii – mówi Rafał Grzelewski PAH. – Liczymy, że społeczeństwo odpowie na nasz apel o wsparcie, tak jak było to w przypadku kryzysu humanitarnego w Aleppo i wschodniej Ghucie. Nie możemy zapobiec rozlewowi krwi, ale możemy uratować wiele istnień ludzkich.

Wesprzyj działania Polskiej Akcji Humanitarnej dla ludzi z Syrii

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Syria znajduje się na skraju katastrofy humanitarnej. Tak możesz pomóc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.