Szef dyplomacji Borrell: Unia Europejska jest gotowa odeprzeć rosyjskie cyberataki

Szef dyplomacji Borrell: Unia Europejska jest gotowa odeprzeć rosyjskie cyberataki
fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
PAP / ml

Unia Europejska jest przygotowana do obrony przed wszelkimi możliwymi rosyjskimi atakami cybernetycznymi, jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę - oświadczył w poniedziałek w Brukseli wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell po zakończeniu posiedzenia szefów MSZ państw Unii.

"Będziemy gotowi odpowiedzieć. Chcemy również pomóc Ukrainie w zakresie zagrożeń cybernetycznych i hybrydowych" – dodał Hiszpan.

Dopytywany o decyzję Departamentu Stanu USA, który w niedzielę polecił rodzinom amerykańskiego personelu ambasady w Kijowie opuszczenie kraju i zezwolił na wyjazd z Ukrainy pracownikom technicznym, Borrell stwierdził, że Unia zdaje sobie sprawę, "jaki jest poziom zagrożeń i jak reagować".

Zaapelował jednocześnie o unikanie nerwowych ruchów.

"Wymiana poglądów z (sekretarzem stanu) Antony Blinkenem (z którym ministrowie w Brukseli połączyli się za pośrednictwem wideo - PAP) była bardzo przydatna w określeniu dalszych działań i bardzo ścisłej koordynacji. Nie sądzę, żeby było coś nowego, co mogłoby zwiększyć poczucie strachu przed natychmiastowym atakiem (Rosji). Myślę, że między nami, wśród państw członkowskich, jest pełna zgoda, że ten środek zapobiegawczy (podjęty przez Stany Zjednoczone) nie jest konieczny" – dodał.

"Jeśli dyplomacja zawiedzie, jesteśmy bardzo zaawansowani w przygotowywaniu odpowiedzi na ewentualną rosyjską agresję i będzie to z pewnością działanie szybkie i zdecydowane, z silną jednością, nie tylko w ramach Unii Europejskiej, ale także na poziomie międzynarodowym" - zapewnił Borrell.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka, Tomasz Ponikło
76,93 zł
109,90 zł

Trzy wielkie odsłony - Wiara ludzi wolnychMiłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady oraz Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szef dyplomacji Borrell: Unia Europejska jest gotowa odeprzeć rosyjskie cyberataki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.