"Szlachetna paczka" piłkarzy Realu Madryt

PAP / ŁK

Jerzy Dudek i jego koledzy z drużyny Real Madryt zrobili paczkę dla ubogiej rodziny z Polski. Krakowskie Stowarzyszenie Wiosna już po raz 10. organizuje przed świętami akcję pomocy dla najbiedniejszych "Szlachetna paczka".

Ok. 2 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Od 20 listopada do 10 grudnia na stronie internetowej "Szlachetnej paczki" (www.szlachetnapaczka.pl) każdy może wybrać rodzinę, której pomoże, kupując dokładnie to, co jest jej potrzebne.

W tym roku w spocie promującym "Szlachetną paczkę" zgodził się wystąpić Jerzy Dudek. Bramkarz namówił swoich kolegów z drużyny m.in. Cristiano Ronaldo, Ikera Casillasa i Pepe, by wspólnie przygotowali paczkę dla ubogiej rodziny z Polski.

"Siła tkwi w drużynie, w jedności i wzajemnej współpracy. Dlatego zdecydowaliśmy się pomóc konkretnej rodzinie. Namawiam wszystkich, żeby zrobili to samo: skrzyknęli rodzinę, znajomych i wspólnie przygotowali paczkę" - zachęca Dudek, który informacje o akcji zamieścił na swojej stronie internetowej.

Prezes Stowarzyszenia Wiosna ks. Jacek Stryczek podkreśla, że Dudek jest wyjątkowy.

DEON.PL POLECA

"Odkryliśmy, że jest osobą niezwykle serdeczną, otwartą, życzliwą, która buduje atmosferę w zespole Realu Madryt. Kiedy poprosił swoich kolegów z zespołu udało się to, czego nikt nie osiągnął - oni natychmiast dołączyli się do +Szlachetnej Paczki+. Po raz pierwszy w historii Realu Madryt wszyscy piłkarze zaangażowali się na rzecz jakiejś jednej organizacji" - powiedział ks. Stryczek.

Piłkarze sami wybrali, do której rodziny z listy przedstawionej im przez Stowarzyszenie Wiosna trafi ich paczka. Będzie to pani Dorota z Krakowa, która wraz z mężem wychowuje czwórkę dzieci. Najstarsze ma 13 lat, najmłodsze dwa lata. Czteroletni chłopczyk cierpi na lekkie dziecięce porażenie mózgowe, wymaga stałej opieki i rehabilitacji, dlatego pracować może tylko tata. Pani Dorota ma kłopoty z kręgosłupem. Rodzina mieszka w bardzo trudnych warunkach, w przybudówce z pustaków i cegieł.

"Mieszkają bardzo skromnie, ale widać, że w tej rodzinie jest mnóstwo ciepła i miłości. Piłkarze Realu Madryt podarują rodzinie m.in. żywność, środki czystości, zabawki dla dzieci i przybory szkolne. Będzie też zestaw mebli kuchennych, pralka i sprzęt ortopedyczny dla pani Doroty" - mówiła dziennikarzom Agata Mardosz ze Stowarzyszenia Wiosna. "Nie wiem, czy zestaw mebli kuchennych zostanie zakupiony w Hiszpanii czy na miejscu w Polsce, ale piłkarze zobowiązali się, że one będą" - dodała.

Paczka jest już w drodze. Do rodziny podobnie jak do wszystkich innych uczestników akcji "Szlachetna Paczka" dotrze w połowie grudnia. W środku będzie też kartka z autografami piłkarzy Realu Madryt.

W bazie danych "Szlachetnej paczka" znajduje się obecnie ponad 4 tys. rodzin wymagających pomocy. Baza ta jest wciąż aktualizowana. W pierwszych godzinach po tym jak ruszyła 10. edycja akcji udało się znaleźć darczyńców dla 170 rodzin.

Rodziny nie mogą same zgłosić do Stowarzyszenia Wiosna. Najbardziej potrzebujących szukają wolontariusze stowarzyszenia, których w całej Polsce jest ponad 5 tys. To oni decydują, czy ktoś rzeczywiście wymaga wsparcia, przeprowadzają ankiety i sporządzają listy potrzebnych rzeczy.

"Bieda większości Polaków kojarzy się z postawą roszczeniową, z ludźmi którzy krzyczą i wymuszają, by im pomagać. My nie chcemy pomagać +biedzie roszczeniowej+. My chcemy pomagać tym, którzy walczą o przetrwanie, którzy choć mają w życiu +pod prąd+, próbują wiosłować w łodzi życiowej dalej" - mówił ks. Jacek Stryczek.

"Szlachetna paczka" narodziła się w 2001 r. w Krakowie, ale od 2006 r. jest organizowana także w innych miejscach w kraju. Akcja łączy rodziny w potrzebie, darczyńców i wolontariuszy. W 2009 r. udało się dotrzeć do 8 tys. rodzin z pomocą o wartości 6,5 mln zł.

Do akcji można także dołączyć dokonując wpłaty na konto bankowe: 12 1940 1076 3054 3319 0000 0000, tytułem: SZLACHETNA PACZKA 2010 lub wysyłając SMS o treści PACZKA na numer 72510 (koszt 2,44 zł z VAT we wszystkich sieciach).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Szlachetna paczka" piłkarzy Realu Madryt
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.