Szpital, w którym leczony jest premier Fico, wydał oświadczenie

Szpital, w którym leczony jest premier Fico, wydał oświadczenie
Premier Słowacji Robert Fico (Fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK)
PAP/dm

Szpital w Bańskiej Bystrzycy, gdzie leczony jest Fico, oświadczył we wtorek, że u pacjenta przeprowadzono m.in. badanie tomograficzne jamy brzusznej. „Pacjent jest przytomny i komunikuje się z otoczeniem” - przekazano.

Słowacki parlament przyjął we wtorek uchwałę potępiającą zamach na premiera Roberta Ficę. W dokumencie zaproponowanym przez partie koalicji rządzącej wezwano też do zaprzestania szerzenia mowy nienawiści.

Za uchwałą zagłosowało wszystkich 130 posłów obecnych na sali obrad. Ogółem w parlamencie zasiada 150 deputowanych.

W dokumencie podkreślono, że parlament „przyjął z przerażeniem i głębokim zaniepokojeniem” wiadomość o zamachu, który zdaniem posłów był motywowany politycznie i zasługuje na potępienie.

DEON.PL POLECA

Zaapelowano, by zaprzestać szerzenia nienawiści. Podkreślono, że „odpowiedzialni i krytyczni” dziennikarze są potrzebni „w zdrowym społeczeństwie”, ale ich praca musi być opierać się na faktach, a nie na szerzeniu nienawiści.

Bezpośrednio po zamachu przedstawiciele koalicji rządzącej winą za stworzenie w kraju atmosfery, w której doszło do zamachu na Ficę, oskarżali polityków partii opozycyjnych i liberalne media.

W sprawie projektu uchwały nie odbyła się debata, ale Tibor Gaszpar - jeden z posłów największej partii koalicji, Kierunek Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD), której przewodniczącym jest ranny w zamachu premier - zaproponował uzupełnienie tekstu uchwały w jednym punkcie. Pierwotnie apel o nieszerzenie nienawiści odnosił się do „demokratycznego rządu Republiki Słowackiej”. Poprawka rozciągnęła to sformułowanie na „przedstawicieli władz i osoby publiczne”.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szpital, w którym leczony jest premier Fico, wydał oświadczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.