Szwecja. Co było przyczyną wypadku, w którym zginął autor karykatur Mahometa?

Szwecja. Co było przyczyną wypadku, w którym zginął autor karykatur Mahometa?
Fot. depositphotos.com
PAP/mk

Szwedzka prokuratura przekazała wyniki raportu dotyczącego śmierci rysownika, który był autorem Mahometa. Zdaniem prokuratury Lars Vilks zginął w wyniki nieszczęśliwego wypadku.

Szwedzki rysownik Lars Vilks, autor karykatury Mahometa, zginął w październiku ubiegłego roku w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W policyjnym aucie, którym go przewożono, prawdopodobnie pękła opona - podała w środę prokuratura, umarzając śledztwo w sprawie śmierci artysty.

- To co się wydarzyło na autostradzie, było tragicznym wypadkiem - podkreślił prokurator Per Nichols.

Śmierć Larsa Vilksa oraz dwóch jego ochroniarzy była przedmiotem trwającego osiem miesięcy dochodzenia w związku z groźbami, jakie islamscy fundamentaliści kierowali pod jego adresem. W 2007 roku gazeta "Nerikes Allehanda" opublikowała karykaturę Mahometa autorstwa Vilksa. Publikacja wzbudziła protesty i zamieszki w krajach arabskich, al-Kaida oferowała za głowę rysownika 100 tys. dolarów.

Do wypadku doszło 3 października ubiegłego roku w Markaryd w południowej Szwecji. Prowadzony przez jednego z ochroniarzy opancerzony samochód zjechał na przeciwległy pas, przerywając drucianą barierkę. Auto zderzyło się czołowo z nadjeżdżającą ciężarówką. Oba pojazdy stanęły w płomieniach. Kierowca tira został ranny.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Szwecja. Co było przyczyną wypadku, w którym zginął autor karykatur Mahometa?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.