Tatry: Maleje zagrożenie lawinowe. Na szlakach bardzo ślisko

Tatry: Maleje zagrożenie lawinowe. Na szlakach bardzo ślisko
Fot. Pawel Kazmierczak / depositphotos.com
PAP / tk

Do pierwszego, najniższego stopnia zmalało zagrożenie lawinowe w Tatrach. Na szlakach jest jednak bardzo ślisko i niebezpiecznie. W środę ratownicy TOPR przeprowadzili szereg akcji ratunkowych, m.in. na Giewoncie, gdzie kobieta spadła z kopuły szczytowej doznając poważnych urazów.

"Na wszystkich szlakach występują oblodzenia i jest bardzo ślisko. W wyższych partiach Tatr zalega śnieg, który jest z reguły zmrożony i twardy, zwłaszcza w godzinach porannych i w miejscach zacienionych, a po południu może robić się mokry i przepadający. Miejscami śnieg jest wywiany do warstwy lodu bądź skał. Takie warunki wymagają bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC" – informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na szlakach w dolinach reglowych i na drogach dojściowych do schronisk również występują silne oblodzenia. Wybierając się w te partie Tatr warto jest zabrać raczki oraz kijki. Żółty szlak w Dolanie Białego jest zamknięty do odwołania z powodu załamania się drewnianego mostu.

Źródło: PAP / tk

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Kim chcę być? Kim są ludzie wokół mnie i jaki mają na mnie wpływ? Jak oceniam ich i siebie? Co jest moim celem w życiu? Udzielenie szczerej odpowiedzi na te pytania umożliwia człowiekowi lepsze zrozumienie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tatry: Maleje zagrożenie lawinowe. Na szlakach bardzo ślisko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.